Kariera Shopify Developer

Shopify jest platformą SaaS do tworzenia i prowadzenia sklepów internetowych, której oferta skierowana jest zarówno do małych, jak i dużych przedsiębiorstw. Platformę cechuje duża ilość opcji konfiguracji, szeroki zakres funkcji, dostęp do kilku tysięcy aplikacji i możliwość integracji z zewnętrznymi oprogramowaniami. Użytkownikom zapewnia łatwy w obsłudze interfejs, co za tym idzie samodzielną możliwość prowadzenia sklepu. Tworzenie sklepu lub unikalnych rozwiązań wiąże się jednak z koniecznością znajomości kodu i dostępnych opcji customizacji, dlatego wiele firm poszukuje ekspertów Shopify.

Dlaczego coraz więcej sprzedawców decyduje się na Shopify?

Shopify już od jakiegoś czasu jest jedną z najpopularniejszych platform SaaS w wielu krajach na świecie. W Polsce również, coraz więcej osób zajmujących się sprzedażą online, zaczyna doceniać potencjał platformy. Wybierają ją do rozpoczęcia prowadzenia swojej działalności, lub przenoszą na nią istniejące sklepy.

Jednym z istotnych aspektów Shopify, który sprawia, że wiele osób wybiera właśnie tę platformę, jest intuicyjny panel zarządzania. Nie zawiera on niepotrzebnych opcji i nie przytłacza ogromem możliwości wyboru. Znajduje się w nim wszystko, co sprzedawcy i pracownicy potrzebują do prowadzenia sklepu. Jest przy tym niezwykle prosty w obsłudze i intuicyjny dlatego nie wymaga poświęcenia wielu godzin na naukę obsługi najważniejszy funkcji sklepu.

Oprócz tego platforma uważana jest za niezawodną. Gwarantuje, że nawet przy ogromnej liczbie akcji na stronie, sklep nie utraci na szybkości i dalej będzie realizował zamówienia.

Innym aspektem, który szczególnie wyróżnia Shopify pośród innych popularnych platform SaaS używanych w naszym kraju, jest skalowalność na różne rynki zagraniczne. Shopify niezwykle upraszcza ten proces, poprzez udostępnienie narzędzi wspierających migracje na inne wersje językowe.

Na czym polega praca Shopify Dewelopera?

Shopify Deweloper pracuje nad wdrażaniem i udoskonalaniem sklepów internetowych na platformie Shopify. W tym przypadku rozpoczynając pracę w kodowaniu niezbędnym, jest poznanie standardów platformy. Rozwijać się można w dwóch kierunkach: jako deweloper motywów lub deweloper aplikacji. Obydwie te specjalności będą wymagały ścisłej współpracy z klientem, w celu spełnienia indywidualnych wymogów i oczekiwań.

Deweloperzy motywów muszą posiadać wiedzę z zakresu HTML5, CSS3, i Javascript podstawową znajomość komend oraz przydatna będzie również znajomość jQuery. Zajmują się tworzeniem zaawansowanych motywów, które kontrolują wygląd, funkcje i sposób działania sklepu lub wprowadzają poprawki dla klienta w gotowych motywach oferowanych przez Shopify.

Natomiast deweloperzy tworzący aplikacje Shopify mogą korzystać z różnych języków m.in. Ruby, PHP, Node.js, czy Python. Przydatna będzie również znajomość HTML5 i CSS3. Aplikacje Shopify mają wspierać prowadzenie biznesu poprzez dodawanie różnych funkcji do sklepu np. wspierających marketing, czy sprzedaż.

Do innych zadań, którymi może zajmować się Shopify Developer, należą integrację z zewnętrznymi systemami m.in. firmami kurierskimi, czy systemami płatności, oraz nanoszenie poprawek w celu poprawienia użytkowania i wydajności sklepu.

Czy warto rozwijać karierę jako Shopify Deweloper?

Jakie są zalety tej ścieżki kariery i co zyskuje Shopify Deweloper:

  • szereg możliwości - Shopify kieruje swoją ofertę głównie do małych i średnich przedsiębiorstw, ale dostarcza również rozwiązanie Shopify Plus dla branżowych gigantów. Platforma jest bardzo elastyczna i otwarta na nowe rozwiązania, dzięki czemu nic nie ogranicza możliwości w kodowaniu frontendu oraz backendu. Można dowolnie personalizować zarówno wygląd, jak i funkcjonalności sklepu na życzenie klienta. Shopify udostępnia REST API oraz GraphQL API, które pozwalają m.in. na tworzenie aplikacji dodających nowe funkcje. Aplikacje można udostępniać w Shopify App Store, tym samym budując swoje portfolio i zyskując nowe kontakty w branży.
  • ciągły rozwój - Warto wspomnieć, że platforma cały czas się rozwija. Społeczność sprzedawców nieustannie rośnie oraz regularnie wprowadzane są aktualizacje i funkcjonalności. Deweloperzy, designerzy i specjaliści Shopify stale tworzą i wprowadzają aplikacje, które dostarczają nowych możliwości. Pewnym jest, że programując sklepy na Shopify, trzeba ciągle się rozwijać i zdobywać nową wiedzę, a statyczność i nuda nie wchodzą w grę.
  • dostępność materiałów do nauki - Ze względu na popularność platformy, wiele osób tworzy tutoriale i dzieli się swoimi doświadczeniami z innymi. W sieci można znaleźć ogromną bazę wiedzy dotyczącą Shopify, pochodzącą od twórców z całego świata. Sama platforma również oferuje wsparcie oraz materiały do nauki dla deweloperów. Na stronie shopify.dev znajduje się masa przydatnych informacji zarówno dla początkujących jak i ekspertów Shopify. Społeczność Shopify jest naprawdę ogromna i obejmuje m.in. forum, kanał na YouTube czy serwer Discord.
  • atrakcyjne oferty pracy - Każdy nie ma wątpliwości co do tego, że będąc deweloperem można zarabiać naprawdę dobre pieniądze. Jednak specjalizując się dodatkowo w konkretnej dziedzinie jak w tym przypadku Shopify, zyskujesz dostęp do jeszcze atrakcyjniejszych ofert i wynagrodzeń. W przypadku prężnie rozwijającej się platformy, która zaczyna mieć coraz większy wpływ również w Polsce, pewne jest, że osoby specjalizujące się w Shopify wciąż będą poszukiwane na rynku pracy. Deweloperzy Shopify, zarówno Ci tworzący spersonalizowane motywy, jak i aplikacje, nie ważne czy pracują na umowie, czy jako freelancerzy otrzymują naprawdę atrakcyjne stawki. Oprócz wynagrodzenia za projekty dla klientów, dzięki Shopify App Store istnieje możliwość zarabiania na autorskich aplikacjach poprzez udostępnianie ich innym użytkownikom w sklepie z aplikacjami.