Porównanie Magento z Shopify

Wednesday, 10, May 2023

W dzisiejszym wpisie skupimy się na porównaniu dwóch popularnych platform e-commerce: Shopify i Adobe Magento. Naszym celem jest przedstawienie ich kluczowych funkcji, zalet i wad, aby pomóc Ci podjąć świadomą decyzję, która z nich będzie najlepsza dla Twojego biznesu. Porównamy takie aspekty jak model biznesowy, liczba funkcjonalności, bezpieczeństwo, skalowalność oraz koszty związane z eksploatacją każdej z platform.

Shopify vs Magento - wprowadzenie do platform

Shopify

Shopify to kanadyjska platforma e-commerce założona w 2006 roku przez Tobiasza Lütke, Daniela Weinanda i Scotta Lake'a. Umożliwia ona tworzenie i zarządzanie sklepami internetowymi z łatwością, dzięki intuicyjnemu interfejsowi i bogatemu zestawowi funkcji. Shopify stało się jednym z liderów rynku e-commerce, obsługując ponad cztery miliony sklepów na całym świecie i współpracując z szerokim wachlarzem marek. (źródło: Built With

Adobe Magento

Magento to zaawansowana platforma e-commerce, którą założyli Roy Rubin i Yoav Kutner w 2008 roku. W 2018 roku została przejęta przez Adobe. Magento jest znana ze swojej elastyczności i modyfikowalności, co czyni ją popularnym wyborem dla większych sklepów internetowych oraz tych, które potrzebują niestandardowych rozwiązań. Platforma oferuje szeroką gamę funkcji oraz posiada silną społeczność deweloperów i użytkowników, obecnie ponad sto pięćdziesiąt tysięcy sklepów działa na platformie Adobe Magento. (źródło: Built With)

Platforma

Total live

Top 1m

Top 100k

Top 10k

Magento

151,554

0.85% / 8,520

1.03% / 1,033

1.45% / 145

Shopify

4,392,792

2.65% / 26,474

2.81% / 2,810

3.96% / 396

Dane na dzień 10.05.2023 na podstawie BuiltWith.

Z powyższych danych wynika, że Shopify jest bardziej popularne niż Magento zarówno wśród mniejszych, jak i większych stron internetowych. Można to przypisać różnym czynnikom, o których będzie mowa w dalszej części artykułu.

Magento, mimo że mniej popularne (szczególnie po wprowadzeniu Magento 2 oraz akwizycji przez Adobe), jest nadal stosowane przez sporo sklepów internetowych. Może być szczególnie atrakcyjne dla większych firm, czy też działających w modelu B2B, które potrzebują większej kontroli nad swoimi sklepami internetowymi, bardziej zaawansowanych funkcji oraz możliwości dostosowywania kodu źródłowego.

W obu platformach specjalizujemy się od wielu lat i staramy się doradzać optymalne rozwiązanie technologiczne dla potrzeb danego biznesu.

Model biznesowy

Shopify - SaaS (Software as a Service)

Shopify oferuje trzy podstawowe plany: Basic Shopify, Shopify oraz Advanced Shopify, z cenami odpowiednio 32, 99 i 399 dolarów miesięcznie. Przy zakupie rocznym pakietu ceny odpowiednio spadają o dwadzieścia pięć procent. Wszystkie plany obejmują nieograniczoną ilość produktów, wsparcie 24/7 oraz dostęp do funkcji takich jak SSL, odzyskiwanie porzuconych koszyków czy kreator stron. (źródło: Shopify)

Wyższe plany oferują dodatkowe funkcje, takie jak raporty zaawansowane czy obniżone opłaty za transakcje. Shopify także oferuje plan Shopify Starter za 5 dolarów miesięcznie, umożliwiający sprzedaż na Facebooku oraz wykorzystanie przycisków "kup teraz", oraz Shopify Plus dla rozwiązań enterprise za 2 000 dolarów miesięcznie, oraz Shopify Components - cenowanie modułowe oparte na wykorzystaniu komponentów.

Opłaty za transakcje zaczynają się od 2,9% + 30 centów i maleją wraz z wyższymi planami. Można je obniżyć, korzystając z własnego dostawcy płatności. Dodatkowo należy pamiętać o dodatkowo płatnych wtyczkach Shopify, które również operują w modelu subskrypcyjnym.

Adobe Magento: Open Source i Adobe Commerce

Magento oferuje dwa główne modele biznesowe: Magento Open Source i Magento Adobe Commerce.

Magento Open Source to darmowa wersja platformy, która może być dostosowana przez użytkowników do własnych potrzeb. W przypadku Magento (Adobe Commerce), cena jest ustalana indywidualnie w zależności od wielkości firmy, liczby użytkowników oraz wymagań funkcjonalnych. Zainteresowani użytkownicy Magento (Adobe Commerce) muszą bezpośrednio skontaktować się z firmą w celu uzyskania wyceny. Według Forbes, ceny zaczynają się od 1 800 dolarów miesięcznie. Magento nie pobiera opłat za transakcje ani nie narzuca konkretnego dostawcy płatności.

Warto jednak zwrócić uwagę na dodatkowe koszty związane z utrzymaniem i dostosowywaniem platformy, takie jak hosting, deweloperzy czy ewentualne dodatki i rozszerzenia. Koszt utrzymania sklepu na platformie Magento jest znacznie większy niż koszty utrzymania sklepu na platformie Shopify.

Liczba funkcjonalności

Shopify

Shopify oferuje szeroką gamę funkcji dostępnych od razu po zainstalowaniu platformy, takich jak:

 • kreatory stron i szablonów
 • nieograniczona ilość produktów i wariantów
 • opcje zarządzania zapasami
 • integracje z wieloma kanałami sprzedaży (np. Amazon, eBay, Facebook)
 • wsparcie dla różnych metod płatności
 • opcje SEO i marketingowe (np. e-mail marketing, promocje, kody rabatowe) opcje analityki i raportów

Magento:

Magento również oferuje bogaty zestaw funkcji, szczególnie w wersji Commerce, obejmujących:

 • zaawansowane opcje zarządzania produktami (np. atrybuty, typy produktów, grupy cenowe)
 • system zarządzania treścią (CMS) z opcjami do tworzenia stron, bloków i widgetów
 • wsparcie dla wielojęzyczności i wielu walut
 • konfiguracja wielu sklepów na jednej instalacji
 • zaawansowane opcje promocji (np. reguły cen, zestawy produktów)
 • opcje SEO i marketingowe (np. URL rewriting, mapy strony XML)
 • opcje analityki i raportów (w tym zaawansowane raporty w Magento Commerce)

Podsumowanie:

Shopify jest bardziej przyjazny dla małych i średnich przedsiębiorstw, oferując prostotę użycia i wiele funkcji dostępnych "out-of-the-box". Magento natomiast daje większą swobodę w dostosowywaniu platformy, co może być atrakcyjne dla większych firm, które potrzebują bardziej skomplikowanych funkcji i niestandardowych rozwiązań. Warto jednak pamiętać, że zaawansowane funkcje Magento często wymagają większych nakładów czasu i pieniędzy na rozwój i utrzymanie platformy.

Bezpieczeństwo

Shopify:

Shopify jest znane z wysokiego poziomu bezpieczeństwa, które oferuje swoim użytkownikom. Jako platforma SaaS, Shopify jest odpowiedzialny za utrzymanie i aktualizację oprogramowania oraz infrastruktury. Oto niektóre z kluczowych aspektów bezpieczeństwa Shopify:

 • darmowy certyfikat SSL dla wszystkich sklepów
 • zgodność z PCI DSS Level 1, co gwarantuje bezpieczne przechowywanie danych kart płatniczych
 • regularne skanowanie podatności i monitorowanie bezpieczeństwa
 • ochrona przed atakami DDoS
 • polityka prywatności zgodna z RODO

Magento:

Magento również przywiązuje dużą wagę do bezpieczeństwa, jednak jako platforma open source wymaga większego zaangażowania ze strony właściciela sklepu w utrzymanie bezpieczeństwa i aktualizacji oprogramowania. Oto niektóre z kluczowych aspektów bezpieczeństwa Magento:

 • właściciele sklepów muszą samodzielnie nabyć i zainstalować certyfikat SSL
 • zgodność z PCI DSS zależy od konfiguracji sklepu i wyboru dostawców płatności
 • regularne aktualizacje bezpieczeństwa i łatki dostarczane przez Magento, które wymagają ręcznego wdrożenia
 • ochrona przed atakami DDoS zależy od wybranej infrastruktury hostingowej
 • polityka prywatności zgodna z RODO, ale wymaga własnej implementacji

Podsumowanie:

Shopify oferuje większe gwarancje bezpieczeństwa, ponieważ jako platforma SaaS jest odpowiedzialny za utrzymanie oprogramowania i infrastruktury. Magento natomiast wymaga większego zaangażowania ze strony właściciela sklepu w monitorowanie, aktualizacje i zabezpieczenia, szczególnie gdy sklep się rozrasta i trzeba odpowiednio przygotować infrastrukturę do zapewnienia wydajności i bezpieczeństwa/ W obu przypadkach ważne jest, aby śledzić najnowsze standardy i praktyki bezpieczeństwa oraz regularnie aktualizować oprogramowanie i polityki prywatności.

Podsumowan

 

 

ie: Shopify oferuje większe gwarancje bezpieczeństwa, ponieważ jako platforma SaaS jest odpowiedzialny za utrzymanie oprogramowania i infrastruktury. Magento natomiast wymaga większego zaangażowania ze strony właściciela sklepu w monitorowanie, aktualizacje i zabezpieczenia, szczególnie gdy sklep się rozrasta i trzeba odpowiednio przygotować infrastrukturę do zapewnienia wydajności i bezpieczeństwa/ W obu przypadkach ważne jest, aby śledzić najnowsze standardy i praktyki bezpieczeństwa oraz regularnie aktualizować oprogramowanie i polityki prywatności.

Skalowalność

Shopify:

Shopify jest zbudowany z myślą o skalowalności, dzięki czemu jest idealnym rozwiązaniem dla rosnących przedsiębiorstw. Jako platforma SaaS, Shopify zarządza infrastrukturą i automatycznie dostosowuje się do wzrostu ruchu oraz ilości transakcji. Kluczowe aspekty skalowalności Shopify:

 • automatyczne skalowanie infrastruktury w chmurze, co pozwala na obsługę wzrostu ruchu i sprzedaży
 • odpowiednie plany cenowe dla różnych etapów rozwoju firmy, od start-upów po przedsiębiorstwa o dużych obrotach (Shopify Plus oraz Shopify Components)
 • bogaty ekosystem aplikacji i integracji, które można dodać w miarę potrzeb
 • globalne sieci CDN i serwerów, co przekłada się na szybsze ładowanie strony i lepszą wydajność

Magento:

Magento również oferuje możliwość skalowania, ale jako platforma open source, wymaga większego zaangażowania ze strony właściciela sklepu w zarządzanie infrastrukturą i optymalizację. Kluczowe aspekty skalowalności Magento:

 • skalowalność zależy od wybranej infrastruktury hostingowej i zdolności właściciela sklepu do zarządzania zasobami serwera
 • Magento Commerce (wersja płatna) oferuje lepsze możliwości skalowania oraz dedykowane wsparcie
 • rozbudowana architektura i różnorodne integracje, które można dostosować do potrzeb rosnącego biznesu
 • wydajność i szybkość ładowania strony zależy od optymalizacji kodu i konfiguracji serwera

Podsumowanie:

Shopify oferuje prostsze i bardziej automatyczne możliwości skalowania, dzięki zarządzaniu infrastrukturą przez Shopify oraz dostosowywaniu się do wzrostu ruchu i sprzedaży. Magento również umożliwia skalowanie, jednak wymaga większego zaangażowania i wiedzy technicznej ze strony właściciela sklepu. Wybór platformy zależy od potrzeb przedsiębiorstwa oraz dostępnych zasobów i umiejętności w zakresie zarządzania infrastrukturą i optymalizacji.

Integracje i aplikacje

Shopify

Shopify posiada bogaty ekosystem aplikacji i integracji, który pozwala na łatwe rozszerzenie funkcjonalności sklepu. W Shopify App Store znajdują się ponad 8 tysiecy aplikacji, które współpracują z różnymi aspektami biznesu, takimi jak marketing, zarządzanie inwentarzem, obsługa klienta i wiele innych. Kluczowe cechy integracji i aplikacji Shopify:

 • bogaty wybór aplikacji i integracji w Shopify App Store
 • łatwa instalacja i konfiguracja aplikacji
 • współpraca z popularnymi narzędziami e-commerce, takimi jak Mailchimp, Google Analytics, Facebook Ads i inne
 • wsparcie dla integracji z systemami zarządzania treścią (CMS) oraz platformami handlowymi, takimi jak Amazon i eBay

Magento

Magento również oferuje szeroki wachlarz integracji i aplikacji, jednak ze względu na jego charakter open source, ich instalacja i konfiguracja może być bardziej skomplikowana. Magento Marketplace to miejsce, gdzie deweloperzy publikują swoje moduły i rozszerzenia dla platformy. Kluczowe cechy integracji i aplikacji Magento:

 • szeroka gama modułów i rozszerzeń w Magento Marketplace
 • wymagane umiejętności techniczne do instalacji i konfiguracji rozszerzeń
 • współpraca z popularnymi narzędziami e-commerce, takimi jak Mailchimp, Google Analytics, Facebook Ads i inne, choć wymaga często bardziej zaawansowanej konfiguracji
 • wsparcie dla integracji z systemami zarządzania treścią (CMS) oraz platformami handlowymi, takimi jak Amazon i eBay, ale często wymaga dodatkowego dostosowania

Podsumowanie:

Obie platformy oferują szeroki wybór integracji i aplikacji, które można wykorzystać w celu rozszerzenia funkcjonalności sklepu online. Shopify ma przewagę pod względem łatwości instalacji i konfiguracji aplikacji, dzięki swojemu ekosystemowi opartemu na chmurze i aktywnej społeczności. Magento również oferuje wiele możliwości, jednak może wymagać większych umiejętności technicznych i czasu na dostosowanie i konfigurację rozszerzeń. Zaletą dla Magento może być fakt, że wtyczki nie trzeba zakupywać w modelu abonamentowym.

Wsparcie i społeczność

Shopify

Shopify oferuje szerokie wsparcie dla swoich użytkowników, w tym 24/7 obsługę klienta poprzez czat na żywo, telefon i e-mail. Ponadto, na stronie internetowej Shopify znajdują się obszerne materiały edukacyjne, takie jak poradniki, dokumentacja, webinaria i blog, które pomagają w zarządzaniu sklepem. Shopify ma także aktywną społeczność, która dzieli się wiedzą i doświadczeniem na forum i grupach na portalach społecznościowych. Kluczowe cechy wsparcia i społeczności Shopify:

 • 24/7 wsparcie przez czat, telefon i e-mail
 • bogate materiały edukacyjne i pomocne zasoby na stronie internetowej
 • aktywna społeczność na forum Shopify oraz grupach na portalach społecznościowych
 • organizacja konferencji i wydarzeń dla użytkowników i deweloperów Shopify

Magento 

Magento oferuje wsparcie techniczne dla użytkowników płatnych wersji platformy (Magento Commerce), jednak użytkownicy darmowej wersji (Magento Open Source) muszą polegać na społeczności i zasobach dostępnych online. Istnieje wiele forów, blogów, grup społecznościowych i dokumentacji, które pomagają użytkownikom Magento rozwiązywać problemy i zdobywać wiedzę. Kluczowe cechy

 • wsparcia i społeczności Magento: wsparcie techniczne dla użytkowników płatnych wersji Magento Commerce
 • użytkownicy Magento Open Source muszą polegać na społeczności i zasobach online
 • aktywna społeczność na forach, blogach i grupach społecznościowych
 • organizacja konferencji i wydarzeń dla użytkowników i deweloperów Magento

Podsumowanie:

Shopify ma przewagę w zakresie wsparcia, oferując 24/7 obsługę klienta i bogate zasoby edukacyjne. W przypadku Magento, wsparcie techniczne jest dostępne tylko dla użytkowników płatnych wersji, natomiast użytkownicy darmowej wersji muszą polegać na społeczności i zasobach online i firmach wdrożeniowych Magento. Obie platformy mają posiadają aktywne społeczności, które mogą pomóc w rozwiązywaniu problemów i wymianie wiedzy.

W obu przypadkach (szczególnie w Magento) użytkownicy sklepów decydują się na wsparcie ekspertów i agencji specjalizujących się w danych rozwiązaniach.

Podsumowanie

Po analizie porównawczej Shopify i Magento, można zauważyć, że każda platforma ma swoje mocne i słabe strony.

Shopify wyróżnia się prostotą użytkowania, wsparciem klienta 24/7, szerokim wyborem integracji i aplikacji, a także przystępnym modelem cenowym. Jest to doskonałe rozwiązanie dla właścicieli sklepów, którzy cenią łatwość zarządzania, szybkość implementacji oraz stabilne wsparcie techniczne.

Magento natomiast oferuje większą elastyczność, personalizację oraz skalowalność, co sprawia, że jest odpowiednie dla bardziej zaawansowanych i wymagających projektów e-commerce. Warto jednak zwrócić uwagę, że Magento może wymagać większych nakładów czasu i zasobów na rozwój oraz utrzymanie sklepu. W związku z powyższym, wybór platformy e-commerce zależy od potrzeb i oczekiwań właściciela sklepu.

Shopify będzie doskonałym rozwiązaniem dla małych i średnich przedsiębiorstw, które pragną szybko uruchomić swój sklep online i skupić się na sprzedaży, podczas gdy Magento będzie odpowiednie dla większych, bardziej zaawansowanych projektów e-commerce.

Skontaktuj się z nami!

Jeśli po przeczytaniu tego porównania jesteś gotów podjąć decyzję dotyczącą swojej platformy e-commerce, nie zwlekaj! Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się, jak możemy pomóc w procesie migracji lub uruchomienia nowego sklepu online. Wybierz rozwiązanie najlepiej dopasowane do potrzeb Twojego biznesu i ciesz się sukcesem w świecie e-commerce.

Więcej artykułów

Monday, 27, May 2024

Metody płatności na Shopify w Polsce

Friday, 24, May 2024

Czy Shopify jest darmowe?

Friday, 10, May 2024

Trade - nowy autorski szablon Shopify do sprzedaży hurtowej (B2B)

Wednesday, 10, May 2023

Porównanie Magento z Shopify

W dzisiejszym wpisie skupimy się na porównaniu dwóch popularnych platform e-commerce: Shopify i Adobe Magento. Naszym celem jest przedstawienie ich kluczowych funkcji, zalet i wad, aby pomóc Ci podjąć świadomą decyzję, która z nich będzie najlepsza dla Twojego biznesu. Porównamy takie aspekty jak model biznesowy, liczba funkcjonalności, bezpieczeństwo, skalowalność oraz koszty związane z eksploatacją każdej z platform.

Shopify vs Magento - wprowadzenie do platform

Shopify

Shopify to kanadyjska platforma e-commerce założona w 2006 roku przez Tobiasza Lütke, Daniela Weinanda i Scotta Lake'a. Umożliwia ona tworzenie i zarządzanie sklepami internetowymi z łatwością, dzięki intuicyjnemu interfejsowi i bogatemu zestawowi funkcji. Shopify stało się jednym z liderów rynku e-commerce, obsługując ponad cztery miliony sklepów na całym świecie i współpracując z szerokim wachlarzem marek. (źródło: Built With

Adobe Magento

Magento to zaawansowana platforma e-commerce, którą założyli Roy Rubin i Yoav Kutner w 2008 roku. W 2018 roku została przejęta przez Adobe. Magento jest znana ze swojej elastyczności i modyfikowalności, co czyni ją popularnym wyborem dla większych sklepów internetowych oraz tych, które potrzebują niestandardowych rozwiązań. Platforma oferuje szeroką gamę funkcji oraz posiada silną społeczność deweloperów i użytkowników, obecnie ponad sto pięćdziesiąt tysięcy sklepów działa na platformie Adobe Magento. (źródło: Built With)

Platforma

Total live

Top 1m

Top 100k

Top 10k

Magento

151,554

0.85% / 8,520

1.03% / 1,033

1.45% / 145

Shopify

4,392,792

2.65% / 26,474

2.81% / 2,810

3.96% / 396

Dane na dzień 10.05.2023 na podstawie BuiltWith.

Z powyższych danych wynika, że Shopify jest bardziej popularne niż Magento zarówno wśród mniejszych, jak i większych stron internetowych. Można to przypisać różnym czynnikom, o których będzie mowa w dalszej części artykułu.

Magento, mimo że mniej popularne (szczególnie po wprowadzeniu Magento 2 oraz akwizycji przez Adobe), jest nadal stosowane przez sporo sklepów internetowych. Może być szczególnie atrakcyjne dla większych firm, czy też działających w modelu B2B, które potrzebują większej kontroli nad swoimi sklepami internetowymi, bardziej zaawansowanych funkcji oraz możliwości dostosowywania kodu źródłowego.

W obu platformach specjalizujemy się od wielu lat i staramy się doradzać optymalne rozwiązanie technologiczne dla potrzeb danego biznesu.

Model biznesowy

Shopify - SaaS (Software as a Service)

Shopify oferuje trzy podstawowe plany: Basic Shopify, Shopify oraz Advanced Shopify, z cenami odpowiednio 32, 99 i 399 dolarów miesięcznie. Przy zakupie rocznym pakietu ceny odpowiednio spadają o dwadzieścia pięć procent. Wszystkie plany obejmują nieograniczoną ilość produktów, wsparcie 24/7 oraz dostęp do funkcji takich jak SSL, odzyskiwanie porzuconych koszyków czy kreator stron. (źródło: Shopify)

Wyższe plany oferują dodatkowe funkcje, takie jak raporty zaawansowane czy obniżone opłaty za transakcje. Shopify także oferuje plan Shopify Starter za 5 dolarów miesięcznie, umożliwiający sprzedaż na Facebooku oraz wykorzystanie przycisków "kup teraz", oraz Shopify Plus dla rozwiązań enterprise za 2 000 dolarów miesięcznie, oraz Shopify Components - cenowanie modułowe oparte na wykorzystaniu komponentów.

Opłaty za transakcje zaczynają się od 2,9% + 30 centów i maleją wraz z wyższymi planami. Można je obniżyć, korzystając z własnego dostawcy płatności. Dodatkowo należy pamiętać o dodatkowo płatnych wtyczkach Shopify, które również operują w modelu subskrypcyjnym.

Adobe Magento: Open Source i Adobe Commerce

Magento oferuje dwa główne modele biznesowe: Magento Open Source i Magento Adobe Commerce.

Magento Open Source to darmowa wersja platformy, która może być dostosowana przez użytkowników do własnych potrzeb. W przypadku Magento (Adobe Commerce), cena jest ustalana indywidualnie w zależności od wielkości firmy, liczby użytkowników oraz wymagań funkcjonalnych. Zainteresowani użytkownicy Magento (Adobe Commerce) muszą bezpośrednio skontaktować się z firmą w celu uzyskania wyceny. Według Forbes, ceny zaczynają się od 1 800 dolarów miesięcznie. Magento nie pobiera opłat za transakcje ani nie narzuca konkretnego dostawcy płatności.

Warto jednak zwrócić uwagę na dodatkowe koszty związane z utrzymaniem i dostosowywaniem platformy, takie jak hosting, deweloperzy czy ewentualne dodatki i rozszerzenia. Koszt utrzymania sklepu na platformie Magento jest znacznie większy niż koszty utrzymania sklepu na platformie Shopify.

Liczba funkcjonalności

Shopify

Shopify oferuje szeroką gamę funkcji dostępnych od razu po zainstalowaniu platformy, takich jak:

 • kreatory stron i szablonów
 • nieograniczona ilość produktów i wariantów
 • opcje zarządzania zapasami
 • integracje z wieloma kanałami sprzedaży (np. Amazon, eBay, Facebook)
 • wsparcie dla różnych metod płatności
 • opcje SEO i marketingowe (np. e-mail marketing, promocje, kody rabatowe) opcje analityki i raportów

Magento:

Magento również oferuje bogaty zestaw funkcji, szczególnie w wersji Commerce, obejmujących:

 • zaawansowane opcje zarządzania produktami (np. atrybuty, typy produktów, grupy cenowe)
 • system zarządzania treścią (CMS) z opcjami do tworzenia stron, bloków i widgetów
 • wsparcie dla wielojęzyczności i wielu walut
 • konfiguracja wielu sklepów na jednej instalacji
 • zaawansowane opcje promocji (np. reguły cen, zestawy produktów)
 • opcje SEO i marketingowe (np. URL rewriting, mapy strony XML)
 • opcje analityki i raportów (w tym zaawansowane raporty w Magento Commerce)

Podsumowanie:

Shopify jest bardziej przyjazny dla małych i średnich przedsiębiorstw, oferując prostotę użycia i wiele funkcji dostępnych "out-of-the-box". Magento natomiast daje większą swobodę w dostosowywaniu platformy, co może być atrakcyjne dla większych firm, które potrzebują bardziej skomplikowanych funkcji i niestandardowych rozwiązań. Warto jednak pamiętać, że zaawansowane funkcje Magento często wymagają większych nakładów czasu i pieniędzy na rozwój i utrzymanie platformy.

Bezpieczeństwo

Shopify:

Shopify jest znane z wysokiego poziomu bezpieczeństwa, które oferuje swoim użytkownikom. Jako platforma SaaS, Shopify jest odpowiedzialny za utrzymanie i aktualizację oprogramowania oraz infrastruktury. Oto niektóre z kluczowych aspektów bezpieczeństwa Shopify:

 • darmowy certyfikat SSL dla wszystkich sklepów
 • zgodność z PCI DSS Level 1, co gwarantuje bezpieczne przechowywanie danych kart płatniczych
 • regularne skanowanie podatności i monitorowanie bezpieczeństwa
 • ochrona przed atakami DDoS
 • polityka prywatności zgodna z RODO

Magento:

Magento również przywiązuje dużą wagę do bezpieczeństwa, jednak jako platforma open source wymaga większego zaangażowania ze strony właściciela sklepu w utrzymanie bezpieczeństwa i aktualizacji oprogramowania. Oto niektóre z kluczowych aspektów bezpieczeństwa Magento:

 • właściciele sklepów muszą samodzielnie nabyć i zainstalować certyfikat SSL
 • zgodność z PCI DSS zależy od konfiguracji sklepu i wyboru dostawców płatności
 • regularne aktualizacje bezpieczeństwa i łatki dostarczane przez Magento, które wymagają ręcznego wdrożenia
 • ochrona przed atakami DDoS zależy od wybranej infrastruktury hostingowej
 • polityka prywatności zgodna z RODO, ale wymaga własnej implementacji

Podsumowanie:

Shopify oferuje większe gwarancje bezpieczeństwa, ponieważ jako platforma SaaS jest odpowiedzialny za utrzymanie oprogramowania i infrastruktury. Magento natomiast wymaga większego zaangażowania ze strony właściciela sklepu w monitorowanie, aktualizacje i zabezpieczenia, szczególnie gdy sklep się rozrasta i trzeba odpowiednio przygotować infrastrukturę do zapewnienia wydajności i bezpieczeństwa/ W obu przypadkach ważne jest, aby śledzić najnowsze standardy i praktyki bezpieczeństwa oraz regularnie aktualizować oprogramowanie i polityki prywatności.

Podsumowan

 

 

ie: Shopify oferuje większe gwarancje bezpieczeństwa, ponieważ jako platforma SaaS jest odpowiedzialny za utrzymanie oprogramowania i infrastruktury. Magento natomiast wymaga większego zaangażowania ze strony właściciela sklepu w monitorowanie, aktualizacje i zabezpieczenia, szczególnie gdy sklep się rozrasta i trzeba odpowiednio przygotować infrastrukturę do zapewnienia wydajności i bezpieczeństwa/ W obu przypadkach ważne jest, aby śledzić najnowsze standardy i praktyki bezpieczeństwa oraz regularnie aktualizować oprogramowanie i polityki prywatności.

Skalowalność

Shopify:

Shopify jest zbudowany z myślą o skalowalności, dzięki czemu jest idealnym rozwiązaniem dla rosnących przedsiębiorstw. Jako platforma SaaS, Shopify zarządza infrastrukturą i automatycznie dostosowuje się do wzrostu ruchu oraz ilości transakcji. Kluczowe aspekty skalowalności Shopify:

 • automatyczne skalowanie infrastruktury w chmurze, co pozwala na obsługę wzrostu ruchu i sprzedaży
 • odpowiednie plany cenowe dla różnych etapów rozwoju firmy, od start-upów po przedsiębiorstwa o dużych obrotach (Shopify Plus oraz Shopify Components)
 • bogaty ekosystem aplikacji i integracji, które można dodać w miarę potrzeb
 • globalne sieci CDN i serwerów, co przekłada się na szybsze ładowanie strony i lepszą wydajność

Magento:

Magento również oferuje możliwość skalowania, ale jako platforma open source, wymaga większego zaangażowania ze strony właściciela sklepu w zarządzanie infrastrukturą i optymalizację. Kluczowe aspekty skalowalności Magento:

 • skalowalność zależy od wybranej infrastruktury hostingowej i zdolności właściciela sklepu do zarządzania zasobami serwera
 • Magento Commerce (wersja płatna) oferuje lepsze możliwości skalowania oraz dedykowane wsparcie
 • rozbudowana architektura i różnorodne integracje, które można dostosować do potrzeb rosnącego biznesu
 • wydajność i szybkość ładowania strony zależy od optymalizacji kodu i konfiguracji serwera

Podsumowanie:

Shopify oferuje prostsze i bardziej automatyczne możliwości skalowania, dzięki zarządzaniu infrastrukturą przez Shopify oraz dostosowywaniu się do wzrostu ruchu i sprzedaży. Magento również umożliwia skalowanie, jednak wymaga większego zaangażowania i wiedzy technicznej ze strony właściciela sklepu. Wybór platformy zależy od potrzeb przedsiębiorstwa oraz dostępnych zasobów i umiejętności w zakresie zarządzania infrastrukturą i optymalizacji.

Integracje i aplikacje

Shopify

Shopify posiada bogaty ekosystem aplikacji i integracji, który pozwala na łatwe rozszerzenie funkcjonalności sklepu. W Shopify App Store znajdują się ponad 8 tysiecy aplikacji, które współpracują z różnymi aspektami biznesu, takimi jak marketing, zarządzanie inwentarzem, obsługa klienta i wiele innych. Kluczowe cechy integracji i aplikacji Shopify:

 • bogaty wybór aplikacji i integracji w Shopify App Store
 • łatwa instalacja i konfiguracja aplikacji
 • współpraca z popularnymi narzędziami e-commerce, takimi jak Mailchimp, Google Analytics, Facebook Ads i inne
 • wsparcie dla integracji z systemami zarządzania treścią (CMS) oraz platformami handlowymi, takimi jak Amazon i eBay

Magento

Magento również oferuje szeroki wachlarz integracji i aplikacji, jednak ze względu na jego charakter open source, ich instalacja i konfiguracja może być bardziej skomplikowana. Magento Marketplace to miejsce, gdzie deweloperzy publikują swoje moduły i rozszerzenia dla platformy. Kluczowe cechy integracji i aplikacji Magento:

 • szeroka gama modułów i rozszerzeń w Magento Marketplace
 • wymagane umiejętności techniczne do instalacji i konfiguracji rozszerzeń
 • współpraca z popularnymi narzędziami e-commerce, takimi jak Mailchimp, Google Analytics, Facebook Ads i inne, choć wymaga często bardziej zaawansowanej konfiguracji
 • wsparcie dla integracji z systemami zarządzania treścią (CMS) oraz platformami handlowymi, takimi jak Amazon i eBay, ale często wymaga dodatkowego dostosowania

Podsumowanie:

Obie platformy oferują szeroki wybór integracji i aplikacji, które można wykorzystać w celu rozszerzenia funkcjonalności sklepu online. Shopify ma przewagę pod względem łatwości instalacji i konfiguracji aplikacji, dzięki swojemu ekosystemowi opartemu na chmurze i aktywnej społeczności. Magento również oferuje wiele możliwości, jednak może wymagać większych umiejętności technicznych i czasu na dostosowanie i konfigurację rozszerzeń. Zaletą dla Magento może być fakt, że wtyczki nie trzeba zakupywać w modelu abonamentowym.

Wsparcie i społeczność

Shopify

Shopify oferuje szerokie wsparcie dla swoich użytkowników, w tym 24/7 obsługę klienta poprzez czat na żywo, telefon i e-mail. Ponadto, na stronie internetowej Shopify znajdują się obszerne materiały edukacyjne, takie jak poradniki, dokumentacja, webinaria i blog, które pomagają w zarządzaniu sklepem. Shopify ma także aktywną społeczność, która dzieli się wiedzą i doświadczeniem na forum i grupach na portalach społecznościowych. Kluczowe cechy wsparcia i społeczności Shopify:

 • 24/7 wsparcie przez czat, telefon i e-mail
 • bogate materiały edukacyjne i pomocne zasoby na stronie internetowej
 • aktywna społeczność na forum Shopify oraz grupach na portalach społecznościowych
 • organizacja konferencji i wydarzeń dla użytkowników i deweloperów Shopify

Magento 

Magento oferuje wsparcie techniczne dla użytkowników płatnych wersji platformy (Magento Commerce), jednak użytkownicy darmowej wersji (Magento Open Source) muszą polegać na społeczności i zasobach dostępnych online. Istnieje wiele forów, blogów, grup społecznościowych i dokumentacji, które pomagają użytkownikom Magento rozwiązywać problemy i zdobywać wiedzę. Kluczowe cechy

 • wsparcia i społeczności Magento: wsparcie techniczne dla użytkowników płatnych wersji Magento Commerce
 • użytkownicy Magento Open Source muszą polegać na społeczności i zasobach online
 • aktywna społeczność na forach, blogach i grupach społecznościowych
 • organizacja konferencji i wydarzeń dla użytkowników i deweloperów Magento

Podsumowanie:

Shopify ma przewagę w zakresie wsparcia, oferując 24/7 obsługę klienta i bogate zasoby edukacyjne. W przypadku Magento, wsparcie techniczne jest dostępne tylko dla użytkowników płatnych wersji, natomiast użytkownicy darmowej wersji muszą polegać na społeczności i zasobach online i firmach wdrożeniowych Magento. Obie platformy mają posiadają aktywne społeczności, które mogą pomóc w rozwiązywaniu problemów i wymianie wiedzy.

W obu przypadkach (szczególnie w Magento) użytkownicy sklepów decydują się na wsparcie ekspertów i agencji specjalizujących się w danych rozwiązaniach.

Podsumowanie

Po analizie porównawczej Shopify i Magento, można zauważyć, że każda platforma ma swoje mocne i słabe strony.

Shopify wyróżnia się prostotą użytkowania, wsparciem klienta 24/7, szerokim wyborem integracji i aplikacji, a także przystępnym modelem cenowym. Jest to doskonałe rozwiązanie dla właścicieli sklepów, którzy cenią łatwość zarządzania, szybkość implementacji oraz stabilne wsparcie techniczne.

Magento natomiast oferuje większą elastyczność, personalizację oraz skalowalność, co sprawia, że jest odpowiednie dla bardziej zaawansowanych i wymagających projektów e-commerce. Warto jednak zwrócić uwagę, że Magento może wymagać większych nakładów czasu i zasobów na rozwój oraz utrzymanie sklepu. W związku z powyższym, wybór platformy e-commerce zależy od potrzeb i oczekiwań właściciela sklepu.

Shopify będzie doskonałym rozwiązaniem dla małych i średnich przedsiębiorstw, które pragną szybko uruchomić swój sklep online i skupić się na sprzedaży, podczas gdy Magento będzie odpowiednie dla większych, bardziej zaawansowanych projektów e-commerce.

Skontaktuj się z nami!

Jeśli po przeczytaniu tego porównania jesteś gotów podjąć decyzję dotyczącą swojej platformy e-commerce, nie zwlekaj! Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się, jak możemy pomóc w procesie migracji lub uruchomienia nowego sklepu online. Wybierz rozwiązanie najlepiej dopasowane do potrzeb Twojego biznesu i ciesz się sukcesem w świecie e-commerce.

Więcej artykułów