Porównanie Sky-Shop z Shopify - sklepy internetowe w modelu SaaS

Saturday, 11, May 2024

W dzisiejszym dynamicznym świecie handlu internetowego wybór właściwej platformy e-commerce jest kluczowy dla sukcesu każdego sklepu online. W tym artykule porównamy jedną z popularnych polskich platform SaaS, Sky-Shop, z globalnym potentatem w dziedzinie e-commerce - Shopify. Obie platformy oferują sprzedawcom narzędzia do zarządzania biznesem, ale różnią się możliwościami i podejściem do prowadzenia sprzedaży online.

Przeanalizujemy, dlaczego Shopify systematycznie zdobywa popularność na polskim rynku i czy ma krytyczne przewagi nad Sky-Shop. Zastanowimy się, w jakich sytuacjach lepiej wybrać Sky-Shop, a kiedy Shopify może okazać się lepszym rozwiązaniem. Omówimy też kluczowe różnice między nimi, skupiając się na ich zaletach i ograniczeniach, aby pomóc w podjęciu świadomej decyzji o wyborze odpowiedniej platformy SaaS dla Twojego biznesu.

Polski ekosystem e-commerce i jego specyfika

Polski rynek e-commerce charakteryzuje się znaczącą obecnością lokalnych platform SaaS, takich jak Sky-Shop. Według danych zebranych przez BuiltWith, polskie platformy e-commerce SaaS mogą zajmować nawet 30% rynku. Natomiast Shopify, będący globalnym liderem w dziedzinie e-commerce, dopiero zaczyna zdobywać pozycję w Polsce, ale już teraz obsługuje ponad 6 000 sklepów na naszym rynku (dane na Maj 2024 zgodnie z BuiltWith tutaj).

Polskie platformy SaaS oferują liczne kluczowe integracje z popularnymi systemami wykorzystywanymi w kraju. Jednak ograniczona skalowalność tych rozwiązań sprawia, że są one bardziej odpowiednie dla firm skupiających się wyłącznie na polskim rynku. Dla takich klientów lokalne platformy wciąż są bardziej popularne niż Shopify.

Równocześnie widać wyraźną tendencję wzrostu zainteresowania platformami SaaS kosztem rozwiązań Open Source, takich jak PrestaShop, Magento czy WooCommerce, które tracą udziały rynkowe. Rozwiązania SaaS zyskują na popularności dzięki swoim zaletom w obszarach automatyzacji, intuicyjnego i łatwego zarządzania, sztucznej inteligencji, czy podejściu low-code, co wpływa na rosnącą atrakcyjność platform takich jak Shopify.

Polski rynek e-commerce odczuwa te zmiany i dostosowuje się do nowych trendów, dzięki czemu platformy SaaS coraz częściej stają się pierwszym wyborem dla rozwijających się sklepów internetowych.

Pozycja na rynku Sky-Shop versus Shopify

Obecnie na platformie Sky-Shop działa ponad 2 000 sklepów, według danych BuiltWith. Jeśli spojrzymy na udział procentowy wśród rozwiązań SaaS w Polsce, Sky-Shop kontroluje około 3% rynku w tej kategorii. W rankingu BuiltWith tutaj, Sky-Shop plasuje się na 6. miejscu w Polsce w kategorii "Hosted Solution" oraz na 9. miejscu w kategorii "eCommerce" (dane na Maj 2024).

pórownanie liczby sklepów sky-shop i shopify w polsceWarto zauważyć, że te statystyki różnią się od danych prezentowanych przez samą platformę Sky-Shop, która twierdzi, że ponad 90 000 sklepów zostało na niej założonych. Niemniej jednak, brak jest jasności co do tego, ile z nich jest wciąż aktywnych lub regularnie opłaca abonament, a ile to historyczne konta.

Według danych BuiltWith, liczba sklepów korzystających ze Sky-Shop systematycznie wzrasta, choć tempo nie jest tak imponujące jak w przypadku innych polskich platform SaaS, takich jak Shoper czy IdoSell. Niemniej jednak, Sky-Shop zyskał pewną rozpoznawalność na rynku (szczegółowe danie BuiltWith na temat Sky-Shop możesz znaleźć tutaj).Jednak po wielu latach obecności na polskim rynku, Sky-Shop pozostaje już teraz znacznie w tyle za Shopify. Globalny lider zyskuje coraz większą przewagę, a ta różnica prawdopodobnie będzie się powiększać. W dalszej części artykułu wyjaśnimy, dlaczego Shopify zdobywa przewagę nad Sky-Shop i jak ta tendencja może wpłynąć na przyszłość e-commerce w Polsce.

Porównanie: Shopify vs Sky Shopify

Wybór odpowiedniej platformy e-commerce jest kluczowym krokiem w rozwoju każdego sklepu internetowego. Aby pomóc Ci dokonać świadomego wyboru, przygotowaliśmy szczegółowe porównanie dwóch popularnych rozwiązań: globalnego lidera Shopify oraz lokalnego gracza, Sky-Shop. Poniższa tabela prezentuje bezpośrednie zestawienie ich kluczowych funkcji i możliwości, co ułatwi Ci zrozumienie, jakie są główne różnice między tymi platformami i które z nich najlepiej odpowiada na potrzeby Twojego biznesu.

Kategoria

Shopify

Sky Shop

Liczba sklepów na platformie

Ponad 4 miliony globalnie, ponad 6 tys. w Polsce (Dane BuiltWith)

Zgodnie z danymi BuiltWith, ponad 2 tys. sklepów działających na platformie.

Interfejs i użyteczność

Intuicyjny interfejs, łatwy w obsłudze, co ułatwia zarządzanie sklepem

Interfejs mniej przyjazny dla użytkownika, z mniej intuicyjnym UX/UI

Integracje i aplikacje

Do wyboru ponad 8 000 aplikacji w Shopify AppStore. W tym obszarze Shopify jest bezkonkurencyjny dla Sky-Shop 

Bardzo ograniczona liczba dostępnych integracji. Natomiast Sky-Shop posiada dużą liczbę integracji z polskimi hurtownikami, czy więcej polskich bramek płatności oraz integracji z polskimi systemami ERP

Startowy in-the-box platformy e-commerce

Bogate funkcjonalności dostępne od razu po uruchomieniu, przewyższające ofertę Sky-Shop

Funkcjonalności ograniczone do podstawowych potrzeb e-commerce; brak niektórych standardowych rozwiązań oferowanych przez Shopify.

Dropshipping

Obszerne możliwości globalnych integracji, jednak ograniczone na rynku polskim pod kątem hurtowników

Rozległe integracje z lokalnymi hurtownikami, ale ograniczone możliwości międzynarodowego dropshippingu

Możliwości dostosowania i rozwoju warstwy front-end i back-end

Zaawansowane możliwości edycji warstwy frontowej, możliwość przeniesienia wielu aspektów z projektu design sklepu. Potężne API do integracji z Shopify z zewnętrznymi narzędziami

Możliwości edycji warstwy wierzchniej są ograniczone, Sky-Shop wystawia WebAPI do wykonania zewnętrznych integracji, ale jest ono bardzo ograniczone w porównaniu do Shopify

Szablony

Szeroki wybór szablonów o wysokiej jakości, łatwe w edycji, z zaawansowanymi funkcjonalnościami w płatnych wersjach

Ograniczona liczba szablonów, które oferują niewielką elastyczność edycyjną

Bezpieczeństwo i zgodność

Wysoki poziom bezpieczeństwa, ciągłe aktualizacje

Standardowe środki bezpieczeństwa, typowe dla platform SaaS

Skalowalność i wydajność

Wysoka skalowalność i wydajność, idealne dla sklepów doświadczających szybki wzrost, również w podstawowych pakietach Shopify

Skalowalność i wydajność są niższe, z ograniczonymi informacjami o wydajności przy dużym wolumenie sprzedaży

Obsługa klienta i wsparcie

24/7 wsparcie, bogata baza wiedzy specjalistycznej

Wsparcie ograniczone do dni roboczych (8:00-18:00), z mniejszą ilością dostępnych zasobów wiedzy specjalistycznej.

Społeczność

Globalna, kilkuset tysięczna społeczność ekspertów, agencji partnerskich, użytkowników platformy. Systematycznie wzrastająca społeczność w Polsce

Niewielka społeczność w Polsce, głównie wsparcie od wewnętrznych zasobów Sky-Shop

Polityka cenowa

Model oparty na subskrypcji SaaS

Model oparty na subskrypcji SaaS

Certyfikat SSL 

Wliczony w ramach abonamentu

Płatny, cennik tutaj. Dodatkowo koszt instalacji zewnętrznego Certyfikatu SSL – 250 zł netto

Najtańszy abonament

$32 USD / miesiąc 

89 PLN netto / miesiąc

Najdroższy abonament 

$399 USD / miesiąc 

449 PLN netto / miesiąc

Wersja Enterprise

Shopify Plus oraz Enterprise Commerce

Brak

 Powyższa tabela zawiera informacje stan na Maj 2024. 

Co jest lepsze, Sky-Shop czy Shopify?

Wybór między Sky-Shop a Shopify zależy od kilku kluczowych czynników, które muszą być dostosowane do specyficznych potrzeb Twojego biznesu.

 • Aspekty cenowe: jeśli priorytetem jest niższy koszt początkowy, Sky-Shop może okazać się tańszym rozwiązaniem. Oferuje on konkurencyjne ceny, szczególnie atrakcyjne dla nowych lub małych przedsiębiorstw. Jednak ma znacznie bardziej ograniczone startowe funkcjonalności in-the-box dla sklepu internetowego.
 • Rynek polski: dla firm skoncentrowanych wyłącznie na rynku polskim, które potrzebują integracji z lokalnymi systemami i hurtownikami, Sky-Shop może być bardziej odpowiedni.
 • Testowanie produktu i rynku: obydwa rozwiązania są dobre do testowania nowych pomysłów biznesowych. Sky-Shop może być odpowiedni na początek na rynku lokalnym, jednak Shopify oferuje więcej możliwości w przypadku testowania międzynarodowej grupy docelowej dzięki swojej rozpoznawalności i zaufaniu na globalnych rynkach.
 • Wsparcie i społeczność: Shopify ma przewagę, gdy chodzi o dostępność wsparcia i bogatej społeczności użytkowników oraz ekspertów na całym świecie. Dostęp do globalnej sieci agencji i specjalistów może być kluczowy dla rozwijania sklepu i wprowadzania innowacji.
 • Rozwój i skalowanie: Shopify zdecydowanie przewyższa Sky-Shop, jeśli chodzi o możliwości skalowania. Platforma oferuje zaawansowane narzędzia i integracje, które umożliwiają efektywne zarządzanie wzrostem, niezależnie od wielkości rynku czy geografii.
 • Sprzedaż cross-border: Shopify to idealne rozwiązanie dla sprzedawców pragnących rozszerzyć swoją działalność na rynki międzynarodowe. Platforma ta wspiera sprzedaż wielojęzyczną i wielowalutową, co sprawia, że zarządzanie międzynarodowymi transakcjami jest znacznie łatwiejsze.

Podsumowując, decyzja o wyborze między Sky-Shop a Shopify powinna być podyktowana specyficznymi celami biznesowymi, zakresem działalności oraz planami ekspansji. Shopify, mimo wyższych kosztów początkowych, oferuje większe możliwości rozwoju i globalnego zasięgu, co czyni go atrakcyjnym wyborem dla ambitnych przedsiębiorców.

Więcej artykułów

Monday, 27, May 2024

Metody płatności na Shopify w Polsce

Friday, 24, May 2024

Czy Shopify jest darmowe?

Friday, 10, May 2024

Trade - nowy autorski szablon Shopify do sprzedaży hurtowej (B2B)

Saturday, 11, May 2024

Porównanie Sky-Shop z Shopify - sklepy internetowe w modelu SaaS

W dzisiejszym dynamicznym świecie handlu internetowego wybór właściwej platformy e-commerce jest kluczowy dla sukcesu każdego sklepu online. W tym artykule porównamy jedną z popularnych polskich platform SaaS, Sky-Shop, z globalnym potentatem w dziedzinie e-commerce - Shopify. Obie platformy oferują sprzedawcom narzędzia do zarządzania biznesem, ale różnią się możliwościami i podejściem do prowadzenia sprzedaży online.

Przeanalizujemy, dlaczego Shopify systematycznie zdobywa popularność na polskim rynku i czy ma krytyczne przewagi nad Sky-Shop. Zastanowimy się, w jakich sytuacjach lepiej wybrać Sky-Shop, a kiedy Shopify może okazać się lepszym rozwiązaniem. Omówimy też kluczowe różnice między nimi, skupiając się na ich zaletach i ograniczeniach, aby pomóc w podjęciu świadomej decyzji o wyborze odpowiedniej platformy SaaS dla Twojego biznesu.

Polski ekosystem e-commerce i jego specyfika

Polski rynek e-commerce charakteryzuje się znaczącą obecnością lokalnych platform SaaS, takich jak Sky-Shop. Według danych zebranych przez BuiltWith, polskie platformy e-commerce SaaS mogą zajmować nawet 30% rynku. Natomiast Shopify, będący globalnym liderem w dziedzinie e-commerce, dopiero zaczyna zdobywać pozycję w Polsce, ale już teraz obsługuje ponad 6 000 sklepów na naszym rynku (dane na Maj 2024 zgodnie z BuiltWith tutaj).

Polskie platformy SaaS oferują liczne kluczowe integracje z popularnymi systemami wykorzystywanymi w kraju. Jednak ograniczona skalowalność tych rozwiązań sprawia, że są one bardziej odpowiednie dla firm skupiających się wyłącznie na polskim rynku. Dla takich klientów lokalne platformy wciąż są bardziej popularne niż Shopify.

Równocześnie widać wyraźną tendencję wzrostu zainteresowania platformami SaaS kosztem rozwiązań Open Source, takich jak PrestaShop, Magento czy WooCommerce, które tracą udziały rynkowe. Rozwiązania SaaS zyskują na popularności dzięki swoim zaletom w obszarach automatyzacji, intuicyjnego i łatwego zarządzania, sztucznej inteligencji, czy podejściu low-code, co wpływa na rosnącą atrakcyjność platform takich jak Shopify.

Polski rynek e-commerce odczuwa te zmiany i dostosowuje się do nowych trendów, dzięki czemu platformy SaaS coraz częściej stają się pierwszym wyborem dla rozwijających się sklepów internetowych.

Pozycja na rynku Sky-Shop versus Shopify

Obecnie na platformie Sky-Shop działa ponad 2 000 sklepów, według danych BuiltWith. Jeśli spojrzymy na udział procentowy wśród rozwiązań SaaS w Polsce, Sky-Shop kontroluje około 3% rynku w tej kategorii. W rankingu BuiltWith tutaj, Sky-Shop plasuje się na 6. miejscu w Polsce w kategorii "Hosted Solution" oraz na 9. miejscu w kategorii "eCommerce" (dane na Maj 2024).

pórownanie liczby sklepów sky-shop i shopify w polsceWarto zauważyć, że te statystyki różnią się od danych prezentowanych przez samą platformę Sky-Shop, która twierdzi, że ponad 90 000 sklepów zostało na niej założonych. Niemniej jednak, brak jest jasności co do tego, ile z nich jest wciąż aktywnych lub regularnie opłaca abonament, a ile to historyczne konta.

Według danych BuiltWith, liczba sklepów korzystających ze Sky-Shop systematycznie wzrasta, choć tempo nie jest tak imponujące jak w przypadku innych polskich platform SaaS, takich jak Shoper czy IdoSell. Niemniej jednak, Sky-Shop zyskał pewną rozpoznawalność na rynku (szczegółowe danie BuiltWith na temat Sky-Shop możesz znaleźć tutaj).Jednak po wielu latach obecności na polskim rynku, Sky-Shop pozostaje już teraz znacznie w tyle za Shopify. Globalny lider zyskuje coraz większą przewagę, a ta różnica prawdopodobnie będzie się powiększać. W dalszej części artykułu wyjaśnimy, dlaczego Shopify zdobywa przewagę nad Sky-Shop i jak ta tendencja może wpłynąć na przyszłość e-commerce w Polsce.

Porównanie: Shopify vs Sky Shopify

Wybór odpowiedniej platformy e-commerce jest kluczowym krokiem w rozwoju każdego sklepu internetowego. Aby pomóc Ci dokonać świadomego wyboru, przygotowaliśmy szczegółowe porównanie dwóch popularnych rozwiązań: globalnego lidera Shopify oraz lokalnego gracza, Sky-Shop. Poniższa tabela prezentuje bezpośrednie zestawienie ich kluczowych funkcji i możliwości, co ułatwi Ci zrozumienie, jakie są główne różnice między tymi platformami i które z nich najlepiej odpowiada na potrzeby Twojego biznesu.

Kategoria

Shopify

Sky Shop

Liczba sklepów na platformie

Ponad 4 miliony globalnie, ponad 6 tys. w Polsce (Dane BuiltWith)

Zgodnie z danymi BuiltWith, ponad 2 tys. sklepów działających na platformie.

Interfejs i użyteczność

Intuicyjny interfejs, łatwy w obsłudze, co ułatwia zarządzanie sklepem

Interfejs mniej przyjazny dla użytkownika, z mniej intuicyjnym UX/UI

Integracje i aplikacje

Do wyboru ponad 8 000 aplikacji w Shopify AppStore. W tym obszarze Shopify jest bezkonkurencyjny dla Sky-Shop 

Bardzo ograniczona liczba dostępnych integracji. Natomiast Sky-Shop posiada dużą liczbę integracji z polskimi hurtownikami, czy więcej polskich bramek płatności oraz integracji z polskimi systemami ERP

Startowy in-the-box platformy e-commerce

Bogate funkcjonalności dostępne od razu po uruchomieniu, przewyższające ofertę Sky-Shop

Funkcjonalności ograniczone do podstawowych potrzeb e-commerce; brak niektórych standardowych rozwiązań oferowanych przez Shopify.

Dropshipping

Obszerne możliwości globalnych integracji, jednak ograniczone na rynku polskim pod kątem hurtowników

Rozległe integracje z lokalnymi hurtownikami, ale ograniczone możliwości międzynarodowego dropshippingu

Możliwości dostosowania i rozwoju warstwy front-end i back-end

Zaawansowane możliwości edycji warstwy frontowej, możliwość przeniesienia wielu aspektów z projektu design sklepu. Potężne API do integracji z Shopify z zewnętrznymi narzędziami

Możliwości edycji warstwy wierzchniej są ograniczone, Sky-Shop wystawia WebAPI do wykonania zewnętrznych integracji, ale jest ono bardzo ograniczone w porównaniu do Shopify

Szablony

Szeroki wybór szablonów o wysokiej jakości, łatwe w edycji, z zaawansowanymi funkcjonalnościami w płatnych wersjach

Ograniczona liczba szablonów, które oferują niewielką elastyczność edycyjną

Bezpieczeństwo i zgodność

Wysoki poziom bezpieczeństwa, ciągłe aktualizacje

Standardowe środki bezpieczeństwa, typowe dla platform SaaS

Skalowalność i wydajność

Wysoka skalowalność i wydajność, idealne dla sklepów doświadczających szybki wzrost, również w podstawowych pakietach Shopify

Skalowalność i wydajność są niższe, z ograniczonymi informacjami o wydajności przy dużym wolumenie sprzedaży

Obsługa klienta i wsparcie

24/7 wsparcie, bogata baza wiedzy specjalistycznej

Wsparcie ograniczone do dni roboczych (8:00-18:00), z mniejszą ilością dostępnych zasobów wiedzy specjalistycznej.

Społeczność

Globalna, kilkuset tysięczna społeczność ekspertów, agencji partnerskich, użytkowników platformy. Systematycznie wzrastająca społeczność w Polsce

Niewielka społeczność w Polsce, głównie wsparcie od wewnętrznych zasobów Sky-Shop

Polityka cenowa

Model oparty na subskrypcji SaaS

Model oparty na subskrypcji SaaS

Certyfikat SSL 

Wliczony w ramach abonamentu

Płatny, cennik tutaj. Dodatkowo koszt instalacji zewnętrznego Certyfikatu SSL – 250 zł netto

Najtańszy abonament

$32 USD / miesiąc 

89 PLN netto / miesiąc

Najdroższy abonament 

$399 USD / miesiąc 

449 PLN netto / miesiąc

Wersja Enterprise

Shopify Plus oraz Enterprise Commerce

Brak

 Powyższa tabela zawiera informacje stan na Maj 2024. 

Co jest lepsze, Sky-Shop czy Shopify?

Wybór między Sky-Shop a Shopify zależy od kilku kluczowych czynników, które muszą być dostosowane do specyficznych potrzeb Twojego biznesu.

 • Aspekty cenowe: jeśli priorytetem jest niższy koszt początkowy, Sky-Shop może okazać się tańszym rozwiązaniem. Oferuje on konkurencyjne ceny, szczególnie atrakcyjne dla nowych lub małych przedsiębiorstw. Jednak ma znacznie bardziej ograniczone startowe funkcjonalności in-the-box dla sklepu internetowego.
 • Rynek polski: dla firm skoncentrowanych wyłącznie na rynku polskim, które potrzebują integracji z lokalnymi systemami i hurtownikami, Sky-Shop może być bardziej odpowiedni.
 • Testowanie produktu i rynku: obydwa rozwiązania są dobre do testowania nowych pomysłów biznesowych. Sky-Shop może być odpowiedni na początek na rynku lokalnym, jednak Shopify oferuje więcej możliwości w przypadku testowania międzynarodowej grupy docelowej dzięki swojej rozpoznawalności i zaufaniu na globalnych rynkach.
 • Wsparcie i społeczność: Shopify ma przewagę, gdy chodzi o dostępność wsparcia i bogatej społeczności użytkowników oraz ekspertów na całym świecie. Dostęp do globalnej sieci agencji i specjalistów może być kluczowy dla rozwijania sklepu i wprowadzania innowacji.
 • Rozwój i skalowanie: Shopify zdecydowanie przewyższa Sky-Shop, jeśli chodzi o możliwości skalowania. Platforma oferuje zaawansowane narzędzia i integracje, które umożliwiają efektywne zarządzanie wzrostem, niezależnie od wielkości rynku czy geografii.
 • Sprzedaż cross-border: Shopify to idealne rozwiązanie dla sprzedawców pragnących rozszerzyć swoją działalność na rynki międzynarodowe. Platforma ta wspiera sprzedaż wielojęzyczną i wielowalutową, co sprawia, że zarządzanie międzynarodowymi transakcjami jest znacznie łatwiejsze.

Podsumowując, decyzja o wyborze między Sky-Shop a Shopify powinna być podyktowana specyficznymi celami biznesowymi, zakresem działalności oraz planami ekspansji. Shopify, mimo wyższych kosztów początkowych, oferuje większe możliwości rozwoju i globalnego zasięgu, co czyni go atrakcyjnym wyborem dla ambitnych przedsiębiorców.

Więcej artykułów