Dlaczego warto rozważyć Shopify zamiast WordPress dla Twojej strony internetowej?

Wednesday, 7, Feb 2024

Moje doświadczenie w świecie marketingu internetowego i IT zaczęło się od WordPressa. To na tej platformie, jeszcze zanim zaangażowałem się w działalność w Sintra i Startup Ecommerce, miałem przyjemność zbudować szeroki wachlarz stron – od prostych wizytówek firmowych, poprzez portale informacyjne i blogi. W tym początkowym okresie, przy bardziej technicznych wyzwaniach, często korzystałem z pomocy freelancerów. WordPress, z jego otwartym kodem źródłowym, wszechstronną społecznością wsparcia i obszernym katalogiem pluginów, wydawał się być naturalnym wyborem, oferującym nieograniczone możliwości, zwłaszcza w dziedzinie SEO.

Upływ lat przyniósł jednak zmianę perspektywy, pojawiały się coraz bardziej zaawansowane projekty WordPress, oraz sklepów internetowych z rozszerzeniem WooCommerce. W tym zaawansowanym okresie, już jako część zespołu specjalistów Sintra, zacząłem dostrzegać ograniczenia i wyzwania związane z WordPressem, które skłoniły nas jak i naszych klientów do poszukiwania również alternatywnych rozwiązań.

Ostatnio obserwujemy wyraźny trend migracji z różnych technologii na platformę Shopify, która nie ogranicza się wyłącznie do sklepów e-commerce. Ta zmiana skłoniła mnie do głębszego zastanowienia się nad jej przyczynami. Postanowiłem podzielić się moimi przemyśleniami na temat, dlaczego Shopify zyskuje na popularności jako platforma wybierana dla różnorodnych projektów internetowych.

Wyzwania związane z WordPress

W momencie gdy wdrażaliśmy coraz bardziej skomplikowane rozwiązania na WordPress, zrozumiałem, że platforma ta, choć mająca bardzo duże możliwości, niesie ze sobą szereg wyzwań, zwłaszcza przy bardziej zaawansowanych projektach. Bardziej skomplikowane przedsięwzięcia wymagają znacznego wsparcia technicznego, a problemy z aktualizacjami i infrastrukturą mogą stać się wyjątkowo uciążliwe, kiedy projekt zaczyna dynamicznie rosnąć. Choć koszty utrzymania mogą wydawać się niższe przy mniejszych projektach, zarządzanie i utrzymanie strony na WordPressie z czasem staje się coraz bardziej skomplikowane.

Proste scenariusze na WordPressie

Tworzenie strony na WordPressie wiąże się z uwzględnieniem szeregu istotnych aspektów, począwszy od selekcji odpowiedniej infrastruktury hostingowej, przez proces instalacji i konfiguracji samego środowiska WordPress, aż po ustawienia domeny i certyfikatu SSL, kończąc na wyborze odpowiedniego szablonu. Częstym zaniedbaniem wśród właścicieli stron jest pomijanie regularnych aktualizacji, co z biegiem czasu może otworzyć drzwi dla poważnych luk w zabezpieczeniach.

Mimo to, istnieją przypadki, gdy strony WordPress działały przez długi czas bez żadnych aktualizacji ani specjalistycznego wsparcia w ich zarządzaniu. Nie można zaprzeczyć, że dla wielu przedsiębiorstw, nawet tych dynamicznie rozwijających się, takie podejście do zarządzania stroną było wystarczające i spełniało wszystkie ich biznesowe potrzeby.

W sytuacjach krytycznych, właściciele stron często zwracali się o ad hoc pomoc techniczną, korzystając z usług osób dobrze znających WordPress lub małych agencji z odpowiednim doświadczeniem w pracy z tą technologią. To doraźne wsparcie pozwalało na szybkie rozwiązanie problemów i utrzymanie strony w dobrym stanie technicznym, nawet bez stałego monitoringu i regularnych aktualizacji.

Złożone scenariusze na WordPressie

W miarę rozbudowy serwisów internetowych na WordPressie, użytkownicy napotykają na szereg wyzwań. Modyfikacje i rozbudowa szablonów, instalacja oraz konfiguracja wtyczek i sprawdzanie ich kompatybilności wymagają szczególnej uwagi. Kluczowa staje się weryfikacja wiarygodności autorów dodatków, jakości, kompatybilności szczególnie w kontekście dużych serwisów, gdzie intensywny ruch i strategiczne znaczenie strony dla biznesu podnoszą stawki.

Zarządzanie środowiskiem testowym, proces wdrażania zmian oraz integracja z zewnętrznymi systemami, takimi jak narzędzia analityczne czy systemy CRM, stają się nieodzownymi elementami utrzymania sprawności serwisu - wymagane jest przejście na wyższy poziom zarządzania serwisem. Brak aktualizacji WordPressa i wtyczek, które mogą nieść ryzyko wprowadzenia luk w zabezpieczeniach to jedne z wielu elementów składowych które komplikuje zarządzanie stroną.

W miarę rozwoju biznesu i wzrostu wymagań, pojawia się konieczność zapewnienia bardziej zaawansowanego wsparcia oraz budowania relacji z zaufanym partnerem technologicznym (lub budowa wewnętrznego zespołu technicznego). Takie partnerstwo ma kluczowe znaczenie dla szybkiego reagowania na potrzeby, jakościowego rozwoju strony oraz przygotowania infrastruktury zdolnej sprostać zaawansowanym wymaganiom. W tym kontekście, wielu klientów zaczyna rozważać poszukiwanie stabilniejszych rozwiązań dostępnych na rynku, co często prowadzi ich ku alternatywnym platformom technologicznym.

Shopify jako rozwiązanie

Shopify oferuje kluczowe zalety nie tylko w kontekście e-commerce. Platforma ta jest atrakcyjna również dla stron wizytówek, firm usługowych czy korporacyjnych dzięki prostocie zarządzania. Shopify umożliwia uniknięcie wielu wyzwań związanych z infrastrukturą, aktualizacjami oraz bezpieczeństwem, co czyni ją preferowanym wyborem dla firm na różnych etapach rozwoju. Co więcej, platforma daje możliwość elastycznego zarządzania procesem zakupowym, co umożliwia jego ukrycie lub przywrócenie w zależności od potrzeb biznesowych.

Niezależnie od tego, czy firmy rozważały wcześniej kreatory stron takie jak Wix, Squarespace czy Webflow, Shopify prezentuje się jako atrakcyjna alternatywa, oferująca szerokie możliwości w zakresie tworzenia stron internetowych.

Z osobistych doświadczeń wynika, że techniczne aspekty zarządzania stroną na WordPressie często są zaniedbane, co prowadzi do długoterminowych problemów i frustracji. Również rynek ekspertów WordPress jest zróżnicowany, co może wprowadzać dysonans w zakresie oczekiwań i rzeczywistych umiejętności. W obliczu ewolucji rynku, rosnącej roli sztucznej inteligencji i modeli SaaS, Shopify wydaje się oferować bardziej stabilne i przyszłościowe rozwiązanie, wychodzące typowo poza obszar e-commerce z którym jest kojarzone

Dlaczego model SaaS w technologii Shopify?

W oparciu o moje osobiste doświadczenia oraz feedback od naszych klientów, istnieje kilka kluczowych aspektów, które wyraźnie wskazują na przewagę Shopify nad WordPressem

Po pierwsze, bezpieczeństwo i skalowalność: Shopify nawet w swoich podstawowych pakietach abonamentowych to niezwykle bezpieczne środowisko. Co ważne, platforma ta pozwala na łatwą skalowalność, nie wpływając negatywnie na możliwości SEO.

Po drugie, komfort użytkowania: Shopify znacząco wyprzedza konkurencję, oferując użytkownikom intuicyjny interfejs i łatwość obsługi.

Po trzecie, rozwiązania in-the-box: wbudowane funkcje i aplikacje, takie jak Shopify Email, Shopify Inbox, czy integracje z Google Ads i mediów społecznościowych, zapewniają wyjątkowo dobre doświadczenia dla użytkowników.

Tak jak to wspominaliśmy przy porównaniach z Open Source vs. SaaS - wielu klientów dochodzi do wniosku, że z ograniczeniami da się normalnie i efektywnie funkcjonować. Funkcjonalności oferowane przez Shopify, jako platformę SaaS, okazują się być dokładnie tym, czego potrzebują dla swojego biznesu: są kluczowe, optymalne i nie generują niepotrzebnych dodatkowych kosztów.

Jak wykorzystać rozwiązania Shopify in-the-box jako substytut dla WordPress?

Decydując się na budowę strony internetowej na Shopify zamiast na WordPressie, możesz cieszyć się znacznie większą efektywnością procesu. Oto jak Shopify upraszcza ten proces:

 • Założenie konta i środowiska: w porównaniu do WordPress, proces ten jest intuicyjny i prosty, co pozwala szybko przejść do tworzenia strony
 • Wybór szablonów, design: Shopify oferuje szeroką gamę profesjonalnie zaprojektowanych szablonów, które są znacznie łatwiejsze w konfiguracji niż te dostępne na WordPressie. Wartym odnotowania jest, że jeśli wybierasz szablon na Shopify wybierz go z oficjalnego Shopify marketplace, ponieważ szablony cechują się tam wyższą jakością niż te dostępne na przykład na Envato, lub innych zewnętrznych marketplace.
 • Instalacja dodatkowych wtyczek: proces ten jest znacznie prostszy niż na WordPressie, umożliwiając szybką rozbudowę funkcjonalności strony. Rozszerzenia dostępne na marketplace Shopify prezentują lepszą jakość i stabilność w porównaniu do całej puli dostępnych rozszerzeń na WordPressie.
 • Wbudowana analityka: Shopify zapewnia podstawowe narzędzia analityczne dostępne bezpośrednio z panelu administracyjnego, oferujące kluczowe metryki, które pomagają zrozumieć zachowanie użytkowników na stronie.
 • Ukrycie procesu zakupowego: Shopify daje możliwość ukrycia elementów takich jak koszyk, co pozwala skupić się bardziej na stronach i blogach, dostosowując je do potrzeb i struktury strony internetowej
 • Potencjał SEO: częste zastrzeżenia dotyczące ograniczeń SEO w Shopify są nieuzasadnione. Platforma ta demonstruje doskonałe wyniki w zakresie optymalizacji pod wyszukiwarki. Dodatkowo, nawet na podstawowym planie, Shopify umożliwia tworzenie nieograniczonej liczby wpisów i stron. Gdy ruch na stronie rośnie, skalowanie platformy jest znacznie prostsze niż w przypadku WordPressa, co może być istotną przewagą Shopify
 • Narzędzia do bookowania: Shopify wychodzi naprzeciw potrzebom firm usługowych, oferując zaawansowany zestaw narzędzi do rezerwacji i zarządzania terminami, co jest kluczowe dla płynności operacyjnej i zwiększenia satysfakcji klientów
 • Tworzenie dedykowanych landing page: platforma daje możliwość łatwego projektowania spersonalizowanych stron lądowania, które mogą skutecznie konwertować ruch na klientów
 • Szybkie integracje z mediami społecznościowymi: Shopify ułatwia promocję i integrację z kanałami social media, co jest nieocenione w budowaniu online'owej obecności i zaangażowania
 • Natywny Shopify Email i Inbox: te narzędzia umożliwiają efektywną komunikację z klientami, wspierając marketing bezpośredni i obsługę klienta na wysokim poziomie
 • Zaawansowana natywna wyszukiwarka: funkcjonalność wyszukiwania w Shopify, wspomagana możliwościami AI, znacząco ułatwia nawigację po stronie i poprawia doświadczenia użytkowników, co przekłada się na lepsze wyniki biznesowe

Co jeszcze przemawia za Shopify nad WordPresem?

W kontekście wyboru między Shopify a WordPressem, istnieje kilka dodatkowych aspektów przemawiających na korzyść Shopify. Jednym z nich jest dostęp do specjalistów.

Wzrost i dynamika społeczności Shopify znacząco ułatwiają dostęp do doświadczonych specjalistów i ekspertów. Obecnie na platformie działa ponad 4 miliony środowisk (stan na styczeń 2024), co świadczy o jej rosnącej popularności i solidnej bazie wiedzy. Ten fakt stawia Shopify w kontrastowym świetle w porównaniu do rynku WordPress, na którym znalezienie wykwalifikowanych i dostępnych ekspertów może być tak naprawdę wyzwaniem. Wyjaśniamy dlaczego.

Różnica ta wynika z obserwacji rynkowych, zgodnie z którymi WordPress nie jest już postrzegany jako kluczowa technologia przez osoby posiadające zaawansowaną wiedzę. Specjaliści znający PHP często przechodzą do specjalizacji w bardziej skomplikowanych platformach, takich jak Magento. Chociaż na rynku WordPressa nie brakuje osób i firm deklarujących się jako eksperci, weryfikacja ich doświadczenia i umiejętności jest niezbędna, aby uniknąć powierzchownych rozwiązań bez perspektywy długoterminowej.

Kolejnym aspektem, który przemawia na korzyść Shopify, jest subtelna, ale znacząca różnica w jakości oferowanego marketplace. Shopify posiada rozbudowany marketplace, będący prawdziwą skarbnicą modułów i aplikacji. Chociaż te rozszerzenia są oferowane w modelu subskrypcyjnym, niosą ze sobą znaczącą wartość dodaną. Dostęp do wysokiej jakości, dokładnie sprawdzonych rozwiązań może znacząco przyspieszyć rozwój projektów e-commerce, udostępniając funkcje i integracje, które często są trudne do osiągnięcia w ekosystemie WordPressa.

Warto zwrócić uwagę, że wiele aplikacji dostępnych na WordPress nie podlega tak rygorystycznej kontroli, jak ma to miejsce w Shopify. To wpływa na ogólną jakość i bezpieczeństwo oferowanych rozwiązań. W kontekście szablonów, zalecamy korzystanie z tych dostępnych bezpośrednio na oficjalnym marketplace Shopify, zamiast szukać alternatyw na zewnętrznych platformach. Powód jest prosty: szablony z oficjalnego źródła przechodzą przez szczegółowe kontrole jakości zespołu Shopify, co gwarantuje ich wyższą wartość. Chociaż mogą wydawać się droższe na początku, w dłuższej perspektywie okazują się być bardziej opłacalne i mniej problematyczne dla Twojego biznesu.

Porównanie kosztów

Decydując się na platformę do budowy strony internetowej, ważnym czynnikiem jest porównanie kosztów. Poniżej przedstawiamy zestawienie kluczowych aspektów finansowych obu platform:

Aspekt

Shopify

WordPress

Domena / SSL

Pierwszy rok: 20,00 PLN, odnowienie: 120,00 PLN. SSL wliczony w cenę. Zakup domeny przez Shopify może być droższy.

Pierwszy rok: 20,00 PLN, odnowienie: 120,00 PLN. SSL jest dodatkowo płatny, roczniej około 150,00 PLN

Infrastruktura

Wliczona w abonament

Optymalna, standardowa infrastruktura pod WordPressa to koszt około 400 PLN rocznie, z możliwymi zniżkami w pierwszym roku.

Konfiguracja

Gotowe środowiska na start

Wymaga konfiguracji i zewnętrznej usługi hostingowej, potencjalne dodatkowe koszty wsparcia technicznego.

Wtyczki

Opłaty miesięczne (model subskrypcyjny).

Zakup jednorazowy z możliwym odnawianiem np. rocznym i wsparciem.

Prace utrzymaniowe

Nie wymagane; zespół Shopify oraz dostawcy wtyczek dbają o aktualizacje.

Konieczność przeprowadzania aktualizacji i sprawdzania kompatybilności wtyczek; płatne wsparcie techniczne może być konieczne.

Dostęp do specjalistów

Duża społeczność globalnie i rosnąca społeczność w Polsce.

Duża społeczność globalnie i w Polsce

Koszt skalowania infrastruktury

Łatwe przejście na wyższy pakiet z wysokim uptime w podstawowych planach.

Koszty mogą znacznie wzrosnąć przy rosnącym ruchu i potrzebie wysokiej jakości utrzymania infrastruktury.

Symulacja koszt strona wizytówka

Koszty związane z prowadzeniem strony na Shopify oraz WordPress mogą różnić się w zależności od potrzeb i wymagań użytkownika. Poniżej przedstawiono przykładowe roczne koszty związane z obiema platformami dla strony wizytówki, gdzie zakładamy że pojawiła się pewna luka bezpieczeństwa wymagająca dodatkowych prac utrzymaniowych na WP.

Tabelka porównawcza kosztów rocznych (drugi rok utrzymania strony):

Koszt

Shopify (PLN)

WordPress (PLN)

Abonament

1 536,00 PLN (32 USD/miesiąc x 4 PLN x 12 miesięcy)

Brak

Domena

120,00 PLN

120,00 PLN

SSL

Wliczony

150,00 PLN

Infrastruktura

Wliczona

400,00 PLN

Aplikacje dodatkowe

Natywne Shopify

Darmowe

Aktualizacje (tylko WordPress, pojawiła się luka bezpieczeństwa, wymagająca kilku godzin pracy programisty)

-

500,00 PLN

Suma

1 656,00 PLN

1 170,00 PLN

Zestawienie to pokazuje, że chociaż koszty początkowe mogą być podobne, to model subskrypcyjny Shopify i brak potrzeby zajmowania się infrastrukturą oraz pracami utrzymaniowymi mogą stanowić znaczącą różnicę w kontekście długoterminowych kosztów operacyjnych i wygody użytkowania

Decydując się na platformę, warto zastanowić się, ile jesteśmy w stanie zapłacić za komfort, bezpieczeństwo i łatwość obsługi, które oferuje Shopify.

Podsumowanie

Mimo głębokiego szacunku dla WordPressa i jego elastyczności, nadal bardzo dużych możliwości związanych z rozwojem tej platformy w środowisku Open Source, Shopify może wydawać się lepszym wyborem dla tych, którzy szukają stabilnej, bezpiecznej i łatwej w skalowaniu platformy - i są skłonni za ten komfort dopłacić. Integracje, bezpieczeństwo, dostęp do specjalistów i wbudowane funkcje to tylko niektóre z zalet, które sprawiają, że Shopify staje się coraz popularniejszym wyborem dla przedsiębiorców na całym świecie.

Podczas gdy WordPress nadal ma swoje miejsce w tworzeniu różnorodnych stron internetowych, ma nadal dużą społeczność, dużą liczbę integracji, możliwość rozbudowy, jest jednak środowiskiem nazwijmy to bardziej czasochłonnym, mniej intuicyjnym i mniej komfortowym w utrzymaniu. Shopify wyraźnie dzięki swej wygodzie użytkowania, bezpieczeństwa i kluczowych funkcjonalnościach in-the-box jest już obecnie sensownym alternatywnym rozwiązaniem, również dla prostych stron, które nie muszą mieć modułu e-commerce.

Jednak nie dla wszystkich Shopify będzie optymalnym rozwiązaniem, trzeba to indywidualnie przeanalizować. Również trzeba koniecznie pamiętać o różnicach w modelu Open Source i SaaS, pamiętaj że w tym drugim modelu będziesz miał większy komfort i bezpieczeństwo, ale znacznie więcej ograniczeń.

Więcej artykułów

Friday, 9, Feb 2024

Ważne aktualizacje w cennikach planów Shopify Plus od 08.02.2024

Wednesday, 7, Feb 2024

Dlaczego warto rozważyć Shopify zamiast WordPress dla Twojej strony internetowej?

Tuesday, 6, Feb 2024

Ważne aktualizacje planów Shopify od 24.01.2024

Wednesday, 7, Feb 2024

Dlaczego warto rozważyć Shopify zamiast WordPress dla Twojej strony internetowej?

Moje doświadczenie w świecie marketingu internetowego i IT zaczęło się od WordPressa. To na tej platformie, jeszcze zanim zaangażowałem się w działalność w Sintra i Startup Ecommerce, miałem przyjemność zbudować szeroki wachlarz stron – od prostych wizytówek firmowych, poprzez portale informacyjne i blogi. W tym początkowym okresie, przy bardziej technicznych wyzwaniach, często korzystałem z pomocy freelancerów. WordPress, z jego otwartym kodem źródłowym, wszechstronną społecznością wsparcia i obszernym katalogiem pluginów, wydawał się być naturalnym wyborem, oferującym nieograniczone możliwości, zwłaszcza w dziedzinie SEO.

Upływ lat przyniósł jednak zmianę perspektywy, pojawiały się coraz bardziej zaawansowane projekty WordPress, oraz sklepów internetowych z rozszerzeniem WooCommerce. W tym zaawansowanym okresie, już jako część zespołu specjalistów Sintra, zacząłem dostrzegać ograniczenia i wyzwania związane z WordPressem, które skłoniły nas jak i naszych klientów do poszukiwania również alternatywnych rozwiązań.

Ostatnio obserwujemy wyraźny trend migracji z różnych technologii na platformę Shopify, która nie ogranicza się wyłącznie do sklepów e-commerce. Ta zmiana skłoniła mnie do głębszego zastanowienia się nad jej przyczynami. Postanowiłem podzielić się moimi przemyśleniami na temat, dlaczego Shopify zyskuje na popularności jako platforma wybierana dla różnorodnych projektów internetowych.

Wyzwania związane z WordPress

W momencie gdy wdrażaliśmy coraz bardziej skomplikowane rozwiązania na WordPress, zrozumiałem, że platforma ta, choć mająca bardzo duże możliwości, niesie ze sobą szereg wyzwań, zwłaszcza przy bardziej zaawansowanych projektach. Bardziej skomplikowane przedsięwzięcia wymagają znacznego wsparcia technicznego, a problemy z aktualizacjami i infrastrukturą mogą stać się wyjątkowo uciążliwe, kiedy projekt zaczyna dynamicznie rosnąć. Choć koszty utrzymania mogą wydawać się niższe przy mniejszych projektach, zarządzanie i utrzymanie strony na WordPressie z czasem staje się coraz bardziej skomplikowane.

Proste scenariusze na WordPressie

Tworzenie strony na WordPressie wiąże się z uwzględnieniem szeregu istotnych aspektów, począwszy od selekcji odpowiedniej infrastruktury hostingowej, przez proces instalacji i konfiguracji samego środowiska WordPress, aż po ustawienia domeny i certyfikatu SSL, kończąc na wyborze odpowiedniego szablonu. Częstym zaniedbaniem wśród właścicieli stron jest pomijanie regularnych aktualizacji, co z biegiem czasu może otworzyć drzwi dla poważnych luk w zabezpieczeniach.

Mimo to, istnieją przypadki, gdy strony WordPress działały przez długi czas bez żadnych aktualizacji ani specjalistycznego wsparcia w ich zarządzaniu. Nie można zaprzeczyć, że dla wielu przedsiębiorstw, nawet tych dynamicznie rozwijających się, takie podejście do zarządzania stroną było wystarczające i spełniało wszystkie ich biznesowe potrzeby.

W sytuacjach krytycznych, właściciele stron często zwracali się o ad hoc pomoc techniczną, korzystając z usług osób dobrze znających WordPress lub małych agencji z odpowiednim doświadczeniem w pracy z tą technologią. To doraźne wsparcie pozwalało na szybkie rozwiązanie problemów i utrzymanie strony w dobrym stanie technicznym, nawet bez stałego monitoringu i regularnych aktualizacji.

Złożone scenariusze na WordPressie

W miarę rozbudowy serwisów internetowych na WordPressie, użytkownicy napotykają na szereg wyzwań. Modyfikacje i rozbudowa szablonów, instalacja oraz konfiguracja wtyczek i sprawdzanie ich kompatybilności wymagają szczególnej uwagi. Kluczowa staje się weryfikacja wiarygodności autorów dodatków, jakości, kompatybilności szczególnie w kontekście dużych serwisów, gdzie intensywny ruch i strategiczne znaczenie strony dla biznesu podnoszą stawki.

Zarządzanie środowiskiem testowym, proces wdrażania zmian oraz integracja z zewnętrznymi systemami, takimi jak narzędzia analityczne czy systemy CRM, stają się nieodzownymi elementami utrzymania sprawności serwisu - wymagane jest przejście na wyższy poziom zarządzania serwisem. Brak aktualizacji WordPressa i wtyczek, które mogą nieść ryzyko wprowadzenia luk w zabezpieczeniach to jedne z wielu elementów składowych które komplikuje zarządzanie stroną.

W miarę rozwoju biznesu i wzrostu wymagań, pojawia się konieczność zapewnienia bardziej zaawansowanego wsparcia oraz budowania relacji z zaufanym partnerem technologicznym (lub budowa wewnętrznego zespołu technicznego). Takie partnerstwo ma kluczowe znaczenie dla szybkiego reagowania na potrzeby, jakościowego rozwoju strony oraz przygotowania infrastruktury zdolnej sprostać zaawansowanym wymaganiom. W tym kontekście, wielu klientów zaczyna rozważać poszukiwanie stabilniejszych rozwiązań dostępnych na rynku, co często prowadzi ich ku alternatywnym platformom technologicznym.

Shopify jako rozwiązanie

Shopify oferuje kluczowe zalety nie tylko w kontekście e-commerce. Platforma ta jest atrakcyjna również dla stron wizytówek, firm usługowych czy korporacyjnych dzięki prostocie zarządzania. Shopify umożliwia uniknięcie wielu wyzwań związanych z infrastrukturą, aktualizacjami oraz bezpieczeństwem, co czyni ją preferowanym wyborem dla firm na różnych etapach rozwoju. Co więcej, platforma daje możliwość elastycznego zarządzania procesem zakupowym, co umożliwia jego ukrycie lub przywrócenie w zależności od potrzeb biznesowych.

Niezależnie od tego, czy firmy rozważały wcześniej kreatory stron takie jak Wix, Squarespace czy Webflow, Shopify prezentuje się jako atrakcyjna alternatywa, oferująca szerokie możliwości w zakresie tworzenia stron internetowych.

Z osobistych doświadczeń wynika, że techniczne aspekty zarządzania stroną na WordPressie często są zaniedbane, co prowadzi do długoterminowych problemów i frustracji. Również rynek ekspertów WordPress jest zróżnicowany, co może wprowadzać dysonans w zakresie oczekiwań i rzeczywistych umiejętności. W obliczu ewolucji rynku, rosnącej roli sztucznej inteligencji i modeli SaaS, Shopify wydaje się oferować bardziej stabilne i przyszłościowe rozwiązanie, wychodzące typowo poza obszar e-commerce z którym jest kojarzone

Dlaczego model SaaS w technologii Shopify?

W oparciu o moje osobiste doświadczenia oraz feedback od naszych klientów, istnieje kilka kluczowych aspektów, które wyraźnie wskazują na przewagę Shopify nad WordPressem

Po pierwsze, bezpieczeństwo i skalowalność: Shopify nawet w swoich podstawowych pakietach abonamentowych to niezwykle bezpieczne środowisko. Co ważne, platforma ta pozwala na łatwą skalowalność, nie wpływając negatywnie na możliwości SEO.

Po drugie, komfort użytkowania: Shopify znacząco wyprzedza konkurencję, oferując użytkownikom intuicyjny interfejs i łatwość obsługi.

Po trzecie, rozwiązania in-the-box: wbudowane funkcje i aplikacje, takie jak Shopify Email, Shopify Inbox, czy integracje z Google Ads i mediów społecznościowych, zapewniają wyjątkowo dobre doświadczenia dla użytkowników.

Tak jak to wspominaliśmy przy porównaniach z Open Source vs. SaaS - wielu klientów dochodzi do wniosku, że z ograniczeniami da się normalnie i efektywnie funkcjonować. Funkcjonalności oferowane przez Shopify, jako platformę SaaS, okazują się być dokładnie tym, czego potrzebują dla swojego biznesu: są kluczowe, optymalne i nie generują niepotrzebnych dodatkowych kosztów.

Jak wykorzystać rozwiązania Shopify in-the-box jako substytut dla WordPress?

Decydując się na budowę strony internetowej na Shopify zamiast na WordPressie, możesz cieszyć się znacznie większą efektywnością procesu. Oto jak Shopify upraszcza ten proces:

 • Założenie konta i środowiska: w porównaniu do WordPress, proces ten jest intuicyjny i prosty, co pozwala szybko przejść do tworzenia strony
 • Wybór szablonów, design: Shopify oferuje szeroką gamę profesjonalnie zaprojektowanych szablonów, które są znacznie łatwiejsze w konfiguracji niż te dostępne na WordPressie. Wartym odnotowania jest, że jeśli wybierasz szablon na Shopify wybierz go z oficjalnego Shopify marketplace, ponieważ szablony cechują się tam wyższą jakością niż te dostępne na przykład na Envato, lub innych zewnętrznych marketplace.
 • Instalacja dodatkowych wtyczek: proces ten jest znacznie prostszy niż na WordPressie, umożliwiając szybką rozbudowę funkcjonalności strony. Rozszerzenia dostępne na marketplace Shopify prezentują lepszą jakość i stabilność w porównaniu do całej puli dostępnych rozszerzeń na WordPressie.
 • Wbudowana analityka: Shopify zapewnia podstawowe narzędzia analityczne dostępne bezpośrednio z panelu administracyjnego, oferujące kluczowe metryki, które pomagają zrozumieć zachowanie użytkowników na stronie.
 • Ukrycie procesu zakupowego: Shopify daje możliwość ukrycia elementów takich jak koszyk, co pozwala skupić się bardziej na stronach i blogach, dostosowując je do potrzeb i struktury strony internetowej
 • Potencjał SEO: częste zastrzeżenia dotyczące ograniczeń SEO w Shopify są nieuzasadnione. Platforma ta demonstruje doskonałe wyniki w zakresie optymalizacji pod wyszukiwarki. Dodatkowo, nawet na podstawowym planie, Shopify umożliwia tworzenie nieograniczonej liczby wpisów i stron. Gdy ruch na stronie rośnie, skalowanie platformy jest znacznie prostsze niż w przypadku WordPressa, co może być istotną przewagą Shopify
 • Narzędzia do bookowania: Shopify wychodzi naprzeciw potrzebom firm usługowych, oferując zaawansowany zestaw narzędzi do rezerwacji i zarządzania terminami, co jest kluczowe dla płynności operacyjnej i zwiększenia satysfakcji klientów
 • Tworzenie dedykowanych landing page: platforma daje możliwość łatwego projektowania spersonalizowanych stron lądowania, które mogą skutecznie konwertować ruch na klientów
 • Szybkie integracje z mediami społecznościowymi: Shopify ułatwia promocję i integrację z kanałami social media, co jest nieocenione w budowaniu online'owej obecności i zaangażowania
 • Natywny Shopify Email i Inbox: te narzędzia umożliwiają efektywną komunikację z klientami, wspierając marketing bezpośredni i obsługę klienta na wysokim poziomie
 • Zaawansowana natywna wyszukiwarka: funkcjonalność wyszukiwania w Shopify, wspomagana możliwościami AI, znacząco ułatwia nawigację po stronie i poprawia doświadczenia użytkowników, co przekłada się na lepsze wyniki biznesowe

Co jeszcze przemawia za Shopify nad WordPresem?

W kontekście wyboru między Shopify a WordPressem, istnieje kilka dodatkowych aspektów przemawiających na korzyść Shopify. Jednym z nich jest dostęp do specjalistów.

Wzrost i dynamika społeczności Shopify znacząco ułatwiają dostęp do doświadczonych specjalistów i ekspertów. Obecnie na platformie działa ponad 4 miliony środowisk (stan na styczeń 2024), co świadczy o jej rosnącej popularności i solidnej bazie wiedzy. Ten fakt stawia Shopify w kontrastowym świetle w porównaniu do rynku WordPress, na którym znalezienie wykwalifikowanych i dostępnych ekspertów może być tak naprawdę wyzwaniem. Wyjaśniamy dlaczego.

Różnica ta wynika z obserwacji rynkowych, zgodnie z którymi WordPress nie jest już postrzegany jako kluczowa technologia przez osoby posiadające zaawansowaną wiedzę. Specjaliści znający PHP często przechodzą do specjalizacji w bardziej skomplikowanych platformach, takich jak Magento. Chociaż na rynku WordPressa nie brakuje osób i firm deklarujących się jako eksperci, weryfikacja ich doświadczenia i umiejętności jest niezbędna, aby uniknąć powierzchownych rozwiązań bez perspektywy długoterminowej.

Kolejnym aspektem, który przemawia na korzyść Shopify, jest subtelna, ale znacząca różnica w jakości oferowanego marketplace. Shopify posiada rozbudowany marketplace, będący prawdziwą skarbnicą modułów i aplikacji. Chociaż te rozszerzenia są oferowane w modelu subskrypcyjnym, niosą ze sobą znaczącą wartość dodaną. Dostęp do wysokiej jakości, dokładnie sprawdzonych rozwiązań może znacząco przyspieszyć rozwój projektów e-commerce, udostępniając funkcje i integracje, które często są trudne do osiągnięcia w ekosystemie WordPressa.

Warto zwrócić uwagę, że wiele aplikacji dostępnych na WordPress nie podlega tak rygorystycznej kontroli, jak ma to miejsce w Shopify. To wpływa na ogólną jakość i bezpieczeństwo oferowanych rozwiązań. W kontekście szablonów, zalecamy korzystanie z tych dostępnych bezpośrednio na oficjalnym marketplace Shopify, zamiast szukać alternatyw na zewnętrznych platformach. Powód jest prosty: szablony z oficjalnego źródła przechodzą przez szczegółowe kontrole jakości zespołu Shopify, co gwarantuje ich wyższą wartość. Chociaż mogą wydawać się droższe na początku, w dłuższej perspektywie okazują się być bardziej opłacalne i mniej problematyczne dla Twojego biznesu.

Porównanie kosztów

Decydując się na platformę do budowy strony internetowej, ważnym czynnikiem jest porównanie kosztów. Poniżej przedstawiamy zestawienie kluczowych aspektów finansowych obu platform:

Aspekt

Shopify

WordPress

Domena / SSL

Pierwszy rok: 20,00 PLN, odnowienie: 120,00 PLN. SSL wliczony w cenę. Zakup domeny przez Shopify może być droższy.

Pierwszy rok: 20,00 PLN, odnowienie: 120,00 PLN. SSL jest dodatkowo płatny, roczniej około 150,00 PLN

Infrastruktura

Wliczona w abonament

Optymalna, standardowa infrastruktura pod WordPressa to koszt około 400 PLN rocznie, z możliwymi zniżkami w pierwszym roku.

Konfiguracja

Gotowe środowiska na start

Wymaga konfiguracji i zewnętrznej usługi hostingowej, potencjalne dodatkowe koszty wsparcia technicznego.

Wtyczki

Opłaty miesięczne (model subskrypcyjny).

Zakup jednorazowy z możliwym odnawianiem np. rocznym i wsparciem.

Prace utrzymaniowe

Nie wymagane; zespół Shopify oraz dostawcy wtyczek dbają o aktualizacje.

Konieczność przeprowadzania aktualizacji i sprawdzania kompatybilności wtyczek; płatne wsparcie techniczne może być konieczne.

Dostęp do specjalistów

Duża społeczność globalnie i rosnąca społeczność w Polsce.

Duża społeczność globalnie i w Polsce

Koszt skalowania infrastruktury

Łatwe przejście na wyższy pakiet z wysokim uptime w podstawowych planach.

Koszty mogą znacznie wzrosnąć przy rosnącym ruchu i potrzebie wysokiej jakości utrzymania infrastruktury.

Symulacja koszt strona wizytówka

Koszty związane z prowadzeniem strony na Shopify oraz WordPress mogą różnić się w zależności od potrzeb i wymagań użytkownika. Poniżej przedstawiono przykładowe roczne koszty związane z obiema platformami dla strony wizytówki, gdzie zakładamy że pojawiła się pewna luka bezpieczeństwa wymagająca dodatkowych prac utrzymaniowych na WP.

Tabelka porównawcza kosztów rocznych (drugi rok utrzymania strony):

Koszt

Shopify (PLN)

WordPress (PLN)

Abonament

1 536,00 PLN (32 USD/miesiąc x 4 PLN x 12 miesięcy)

Brak

Domena

120,00 PLN

120,00 PLN

SSL

Wliczony

150,00 PLN

Infrastruktura

Wliczona

400,00 PLN

Aplikacje dodatkowe

Natywne Shopify

Darmowe

Aktualizacje (tylko WordPress, pojawiła się luka bezpieczeństwa, wymagająca kilku godzin pracy programisty)

-

500,00 PLN

Suma

1 656,00 PLN

1 170,00 PLN

Zestawienie to pokazuje, że chociaż koszty początkowe mogą być podobne, to model subskrypcyjny Shopify i brak potrzeby zajmowania się infrastrukturą oraz pracami utrzymaniowymi mogą stanowić znaczącą różnicę w kontekście długoterminowych kosztów operacyjnych i wygody użytkowania

Decydując się na platformę, warto zastanowić się, ile jesteśmy w stanie zapłacić za komfort, bezpieczeństwo i łatwość obsługi, które oferuje Shopify.

Podsumowanie

Mimo głębokiego szacunku dla WordPressa i jego elastyczności, nadal bardzo dużych możliwości związanych z rozwojem tej platformy w środowisku Open Source, Shopify może wydawać się lepszym wyborem dla tych, którzy szukają stabilnej, bezpiecznej i łatwej w skalowaniu platformy - i są skłonni za ten komfort dopłacić. Integracje, bezpieczeństwo, dostęp do specjalistów i wbudowane funkcje to tylko niektóre z zalet, które sprawiają, że Shopify staje się coraz popularniejszym wyborem dla przedsiębiorców na całym świecie.

Podczas gdy WordPress nadal ma swoje miejsce w tworzeniu różnorodnych stron internetowych, ma nadal dużą społeczność, dużą liczbę integracji, możliwość rozbudowy, jest jednak środowiskiem nazwijmy to bardziej czasochłonnym, mniej intuicyjnym i mniej komfortowym w utrzymaniu. Shopify wyraźnie dzięki swej wygodzie użytkowania, bezpieczeństwa i kluczowych funkcjonalnościach in-the-box jest już obecnie sensownym alternatywnym rozwiązaniem, również dla prostych stron, które nie muszą mieć modułu e-commerce.

Jednak nie dla wszystkich Shopify będzie optymalnym rozwiązaniem, trzeba to indywidualnie przeanalizować. Również trzeba koniecznie pamiętać o różnicach w modelu Open Source i SaaS, pamiętaj że w tym drugim modelu będziesz miał większy komfort i bezpieczeństwo, ale znacznie więcej ograniczeń.

Więcej artykułów