Shopify w Polsce

Saturday, 27, Jan 2024

Chociaż większość naszych projektów realizowanych na platformie Shopify obejmuje klientów międzynarodowych, zbliżamy się do pełnej dekady specjalistycznego doświadczenia w tej konkretnej technologii SaaS. To nasze zaangażowanie przyczynia się do rozwoju polskiego sektora e-commerce, opartego na rozwiązaniach Shopify. Mając na uwadze naszą głęboką ekspertyzę w tym obszarze, zdecydowaliśmy w ramach grupy Sintra stworzyć nowy brand – Startup Ecommerce, dedykowany specjalizacji w tej platformie. Jako czołowi partnerzy Shopify Plus oraz eksperci, jesteśmy gotowi podzielić się naszymi obserwacjami oraz bogatą wiedzą, którą zgromadziliśmy przez lata praktyki i innowacji.

Rozwój Shopify w Polsce

Mimo że Polska wciąż nie zajmuje centralnego miejsca na mapie celów Shopify, polski ekosystem agencji i ekspertów odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu jego obecności na naszym rynku. W naszej pracy, skupiającej się dotąd głównie na obsłudze klientów zagranicznych, dostrzegamy, jak polskie firmy IT i agencje e-commerce, takie jak nasza, przyczyniają się do ewolucji polskiego ekosystemu Shopify.

technologie ecommerce udział w polsce

 

Zgodnie z danymi BuiltWith tutaj w Polsce działa obecnie ponad 6 000 sklepów w technologii Shopify i każdego miesiąca ich liczba systematycznie wzrasta. Grafika przedstawia udział procentowy na dzień 27.01.2024.

Co ciekawe, chociaż Polska nie jest kluczowym rynkiem dla Shopify, nasz sąsiedni kraj, Czechy, korzysta z bardziej rozbudowanych funkcjonalności tej platformy. Przykładowo, Shopify w Czechach oferuje udogodnienia takie jak Shopify Payments – opcja, która nie jest jeszcze dostępna w Polsce. Ten kontrast staje się jeszcze bardziej widoczny, gdy spojrzymy na kraje Europy Zachodniej i Ameryki Północnej, gdzie Shopify zapewnia pełną gamę swoich możliwości, między innymi takie jak rozwiązania jak Shopify POS.

W naszym doświadczeniu, obserwujemy rosnące zainteresowanie Shopify w Polsce, często ze strony przedsiębiorstw z zamiarem ekspansji na rynki zagraniczne. Shopify wyróżnia się wtedy na tle innych polskich platform SaaS ecommerce, oferując szereg przewag w szybkim skalowaniu biznesu na wybrane rynki zagraniczne oraz cieszy się globalną renomą, jakością, niezawodnością oraz bogatym wachlarzem integracji.

wyszukiwanie shopify w polskiej przeglądarce

Google Trends z dnia 27.01.2022 , aktualizacje możesz sprawdzić tutaj Możemy zauważyć, że już w 2023 roku Shopify cieszył się znacznie większym zainteresowaniem niż pozostałe wymienione platformy SaaS e-commerce.

Ostatnie lata to okres, w którym zaobserwowaliśmy znaczący wzrost dedykowanych i oficjalnych integracji Shopify dostosowanych do polskiego rynku. Dotyczy to zarówno bramek płatności, jak i rozwiązań logistycznych. Te pozytywne zmiany świadczą o rosnącym zaangażowaniu polskich przedsiębiorców w ekosystem Shopify i adaptacji platformy do specyficznych wymogów naszego rynku. Obserwujemy, że te działania przyczyniają się do prognozowanego wzrostu popularności Shopify w Polsce.

Jak wyglądają przewagi Shopify - z perspektywy polskiego rynku

W oparciu o nasze doświadczenia i wymianę opinii z polskimi przedsiębiorcami, chcemy przedstawić kluczowe zalety i wyzwania związane z korzystaniem z platformy Shopify w Polsce, aby pomóc innym w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących wyboru tej technologii.

Funkcjonalności Shopify: Zalety i Wyzwania

Zalety:
 • Bogactwo integracji: Shopify oferuje imponującą ilość integracji, szczególnie na rynkach takich jak Kanada, Stany Zjednoczone i Europa Zachodnia. W Polsce również zauważamy wzrost dostępnych integracji, co przynosi korzyści lokalnym przedsiębiorcom. Obecnie na oficjalnym marketplace jest do wyboru ponad 8 000 aplikacji, sprawdź tutaj.
 • Automatyczne aktualizacje bezpieczeństwa: Shopify zapewnia pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo sklepu, automatycznie aktualizując system i zarządzając jego bezpieczeństwem, tutaj możesz sprawdzić aktualny status Shopify.
 • Wysoka elastyczność i niezawodność: w porównaniu do innych polskich platform SaaS, Shopify wyróżnia się dużą elastycznością i niezawodnością, zwłaszcza w okresach szczytowego ruchu. Odnosi się to również do popularnych rozwiązań Open Source, gdzie konieczne są dodatkowe działania związane z utrzymaniem infrastruktury. Shopify przykłada ogromną wagę do zapewnienia ciągłej dostępności biznesów swoich klientów, niezależnie od tego, kiedy ich klienci chcą dokonywać zakupów. Platforma ta osiągnęła imponujący wynik 99,99% dostępności, co zostało zmierzone na podstawie wszystkich kluczowych usług Shopify, we wszystkich regionach geograficznych, przez ostatnie 90 dni. Dostępność jest kluczowym wskaźnikiem niezawodności systemu operacyjnego i w przypadku Shopify obejmuje sklepy internetowe, procesy płatności, system Shopify POS, Shop Pay, Shopify Payments oraz samą platformę. To zaangażowanie w utrzymanie wysokiej dostępności podkreśla niezawodność Shopify jako platformy e-commerce. Potwierdzenie tych informacji znajdziesz tutaj.
 • Skalowanie zagraniczne: Shopify staje się coraz bardziej popularne wśród sklepów zainteresowanych eksportem, oferując skuteczne i kosztowo optymalne rozwiązania do skalowania biznesu.
 • Oficjalne wsparcie w Polsce: pojawienie się oficjalnego wsparcia i pomocy technicznej w Polsce to znak zainteresowania platformy naszym rynkiem, znajdziesz je tutaj.
 • Bezproblemowe certyfikaty SSL: każdy sklep na Shopify jest automatycznie zabezpieczony certyfikatem SSL bez konieczności jego aktywacji czy przedłużania.
 • Intuicyjny interfejs użytkownika: panel administracyjny Shopify jest prosty w obsłudze, co ułatwia zarządzanie sklepem.
 • Bogata oferta szablonów: Shopify oferuje znacznie szerszy wybór szablonów i darmowych zdjęć stockowych w porównaniu do platform takich jak Shoper czy IdoSell, znajdziesz ja tutaj.
 • Brak dodatkowych kosztów administracyjnych: w przeciwieństwie do oprogramowania open-source, Shopify nie wymaga aktualizacji silnika, modułów czy wtyczek.
 • Niższe koszty wdrożenia: wdrożenie Shopify jest zazwyczaj tańsze niż w przypadku technologii open-source, takich jak Magento, PrestaShop czy WooCommerce.
 • Rosnąca społeczność Shopify w Polsce: obserwujemy wzrastające zainteresowanie Shopify w Polsce, co przekłada się na lepszą jakość i konkurencyjność usług. To rosnące zaangażowanie wpływa na obniżenie kosztów profesjonalnego wsparcia i zwiększa potencjał dla liczby dedykowanych integracji dostosowanych do polskiego rynku. Jako część naszej aktywnie rozwijającej się polskiej społeczności Shopify, pamiętaj, że masz również dostęp do rozległej, globalnej sieci sprzedawców, partnerów i programistów Shopify, liczącej ponad 600 000 członków. To ogromne, międzynarodowe środowisko umożliwia zadawanie pytań, wymianę doświadczeń oraz znajdowanie rozwiązań dla różnorodnych problemów, z jakimi możesz się spotkać. Taka globalna perspektywa i wsparcie to coś, czego często brakuje w lokalnych platformach SaaS, czyniąc Shopify unikalnym i wszechstronnym narzędziem dla przedsiębiorców.
Wyzwania:
 • Standardowe funkcje e-commerce: podstawowa wersja Shopify koncentruje się na standardowych funkcjach e-commerce. Rozszerzone funkcjonalności, m.in takie jak przydatne dla modelu współpracy B2B, są dostępne dopiero w największym pakiecie Shopify Plus
 • Dodatkowe opłaty transakcyjne: użytkownicy nie korzystający z Shopify Payments mogą napotkać dodatkowe opłaty transakcyjne
 • Ilość integracji dedykowanych dla polskiego rynku: mimo rosnącej popularności Shopify, inne polskie platformy SaaS, wciąż oferują większą liczbę integracji specyficznie zaprojektowanych dla polskiego rynku. Jest to szczególnie widoczne w kontekście współpracy z polskimi hurtownikami, gdzie Shopify może jeszcze nie oferować tak szerokiego zakresu współpracy
 • Dodawania niestandardowych pól do treści: może być trudne i kosztowne, co stwarza wyzwania dla większych witryn
 • Trudności w edycji procesu zamówienia: podstawowa wersja Shopify pozwala tylko na kosmetyczne zmiany w plikach odpowiadających za proces zamówienia. Dopiero w pakiecie Shopify Plus mamy możliwości edycji pól checkout
 • Zarządzanie wieloma magazynami: efektywne zarządzanie wieloma magazynami wymaga instalacji odpowiednich rozszerzeń lub aplikacji trzecich
 • Ograniczony dostęp do kodu: jako technologia wynajmowana, Shopify nie udostępnia pełnego dostępu do kodu back-end, ograniczając użytkowników do modyfikacji tylko w obrębie front-end

Warto mieć na uwadze, że zgodnie z danymi serwisu BuiltWith tutaj, na platformie Shopify działa obecnie ponad 4 miliony sklepów. Ta imponująca liczba świadczy o globalnej renomie i skuteczności rozwiązań oferowanych przez Shopify. Chociaż istnieją pewne ograniczenia, na przykład w zakresie edycji procesu realizacji zamówień (checkout), to jednak te ustawienia są wynikiem sprawdzonych praktyk rynkowych. Proces checkout w Shopify jest uważany za jeden z najlepszych w branży e-commerce, szczycąc się wysoką skutecznością konwersji. Taka renoma i efektywność są potwierdzeniem, że Shopify stanowi solidną i godną zaufania platformę dla przedsiębiorców na całym świecie, w tym także w Polsce.

Koszty Shopify w Polsce

Koszt pakietów Shopify jest również istotnym czynnikiem dla polskich właściciel sklepów internetowych, szczególnie jeśli sklep nie generuje wystarczających przychodów, lub jest to początkowy etap działalności.

udział technologii saas ecommerce w polskim rynku

Grafika przedstawia procentowy udział rozwiązań SaaS e-commerce na rynku polskim na podstawie danych BuiltWith tutaj, stand na 27.01.2024

Chociaż pakiety konkurencyjnych rozwiązań jak Sky-Shop, Shoplo, Shoper, Shop Gold itp. mogą okazać się na początku tańsze, tak Shopify długoterminowo pozwala nam na większy zakres personalizacji sklepu i adaptacji do poszczególnych rozwiązań zewnętrznych.

Przy kosztach Shopify warto zwrócić dodatkowo uwagę na koszty transakcyjne. W zależności od pakietu Shopify (Basic +2%, Shopify +1%, Advanced +0.5%, Plus +0.15%), do bramek płatności poza płatnościami Shopify (to ogólne określenie zespołu bramek, nie w pełni dostępnych w Polsce) doliczane są dodatkowe kwoty prowizyjne. Nie liczymy tutaj prowizji samej bramki płatności. W prostej symulacji załóżmy, że używamy pakietu Shopify i mamy umowę z Przelewami 24 (oficjalne koszty transakcyjne Przelewy 24 tutaj), gdzie od każdej transakcji pobierany jest 1,29% + 30gr.

W tej kalkulacji za abonament wychodzi $92,00, a od każdej transakcji pobierana jest kwota 1% przez Shopify plus od Przelewy 24 (1,29% + 30 groszy od każdej transakcji). Dodatkowo moduły w Shopify działają na zasadzie abonamentu (np. moduł listy życzeń może kosztować od $2 do $8 miesięcznie, zaawansowany moduł subskrypcyjny od $50 do $300).

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem na temat kosztów prowadzenie sklepu na Shopify tutaj.

Kluczowym aspektem, który może wpływać na koszty korzystania z Shopify, jest rosnąca społeczność polskich ekspertów i agencji specjalizujących się w tej platformie. To zjawisko otwiera przed przedsiębiorcami możliwość czerpania wiedzy i wsparcia od znacznie szerszego grona specjalistów niż to dostępne w ramach bardziej zamkniętych, mniejszych polskich środowisk e-commerce SaaS. Taka dynamika rynku sprzyja ciągłemu rozwojowi i poprawie warunków współpracy. W efekcie, rosnąca konkurencja wśród dostawców usług Shopify może prowadzić do bardziej konkurencyjnych cen oraz wyższej jakości wsparcia dla użytkowników platformy.

Koszty Shopify vs. Open Source

Jeśli chodzi o koszty Shopify w porównaniu do globalnie dostępnych rozwiązań open source, popularnych również w Polsce, Shopify również zyskuje szereg przewag w stosunku do takich rozwiązań jak na przykład Magento czy PrestaShop. W tym przypadku zachęcamy klientów do analizy rozwiązania względem potrzeb, sprzedaży wielokanałowej i zewnętrznych integracji, aby upewnić się czy Shopify może być alternatywnym rozwiązaniem.

W przypadku Magento natomiast, dużo rzeczy mamy in-the-box, związanych zarówno z większą ilością bramek płatniczych gdzie wystarczy podać token, po segmentację b2b i tworzenie indywidualnych store-frontów per kraj. Jednak z naszego doświadczenia wdrożenia Shopify w porównaniu do Magento są kilkukrotnie tańsze. Mimo braku wielu zaawansowanych funkcjonalności porównywalnych do Magento na przykład w obszarze B2B, wielu klientów migruje do rozwiązań Shopify, Shopify Plus, Shopify Enterprise Commerce.

Dlaczego zatem klienci migrują z Magento do Shopify? To już z naszego doświadczenia wynika z dużych kosztów obsługi Magento, uptime’u zależnego od obsługi serwera (dla wielu klientów choćby chwilowa przerwa serwerowa wiąże się z większymi kosztami), konieczności jednak zapewnienia sobie umowy powdrożeniowej (na Shopify niewiele może się zepsuć samo z siebie, a sam serwer jest systematycznie utrzymywany przez platformę), i relatywnie dużych kosztach samego wdrożenia względem Shopify.

najbardziej popularne branże na shopify

 

Grafika przedstawia najbardziej popularne branże na Shopify zgodnie z danymi BuiltWith tutaj, na 27.01.2024.

Z naszego doświadczenia, w branży B2B, czy takich sektorach automotive, nadal wybiera się rozwiązania open-source, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z bardzo dużymi bazami produktów i skomplikowaniem filtrowaniem modeli, ale tutaj każdy przypadek będzie indywidualny.

Coraz częściej po prostu słyszymy, że z ograniczeniami da się żyć, a zespoły klienta mogą w łatwiejszy sposób zarządzać zarówno e-commerce’em, jak i koncentrować się na działaniach sprzedażowych, a nie pilnowaniem stabilności systemu Magento (czy innego rozwiązania Open Source). Takie podejście jest szczególnie widoczne wśród przedsiębiorców z dużym doświadczeniem w e-commerce, którzy mają już świadomość co faktycznie wpływa, jakie funkcjonalności, na wzrost sprzedaży sklepu internetowego. Zachęcamy również zapoznać się z naszym wpisem w którym analizujemy SaaS vs. Open Source: wybórplatformy ecommerce tutaj.

Jak zbudować sklep Shopify przystosowany do sprzedaży na rynku polskim

Kiedy w Grupie Sintra rozpoczynaliśmy naszą przygodę z konsultingiem i wdrażaniem Shopify w kontekście polskiego rynku, kluczową kwestią dla użytkowników była możliwość przyjmowania płatności w złotówkach. Początkowo, dzięki nieoficjalnym integracjom zewnętrznych firm z czołowymi polskimi bramkami płatności, nie było to problemem na platformie Shopify. Jednak zmiana polityki Shopify doprowadziła do konieczności szukania nowych rozwiązań.

Jednym z dostępnych wyborów stały się płatności za pośrednictwem Mollie z opcją Przelewy24, dobrze znaną użytkownikom e-commerce. Mollie ułatwia również korzystanie z zintegrowanych bramek płatności dla sprzedaży na rynkach międzynarodowych, co jest istotne dla tych, którzy planują ekspansję swojego biznesu na platformie Shopify.

W ostatnim czasie nastąpił znaczący postęp w zakresie oficjalnych polskich płatności zgodnych z regulaminem Shopify. Wśród nich Polskie ePłatności wyróżniają się jako pierwszy oficjalny partner Shopify w Polsce, a także inne popularne polskie bramki płatności, takie jak Przelewy 24, zyskują na znaczeniu.

W początkowych etapach Shopify w Polsce wyzwaniem była dostępność interfejsu wyłącznie w angielskiej wersji językowej. Jednak możliwość ręcznego tłumaczenia interfejsu szablonu pozwoliła na adaptację platformy do potrzeb polskich użytkowników. Shopify zrobił od tego czasu duży krok naprzód w kierunku ułatwienia obsługi dla polskiego rynku, warto zapoznać się z polski centrum pomocy Shopify tutaj.

Kwestia ustawienia opcji wysyłkowych, takich jak odbiór osobisty czy kurier, i dopasowanie ich do różnych zmiennych (na przykład zmienne koszty w zależności od kraju wysyłki) jest prosta i nie wymaga skomplikowanych rozszerzeń. Jednakże, jeśli chodzi o bezpośrednią integrację z kurierami takimi jak DPD czy DHL, niezbędne mogą okazać się specjalistyczne rozszerzenia, które na chwilę obecną nie są dostępne na oficjalnym rynku aplikacji Shopify dla Polski. Mimo to, dzięki elastyczności Shopify, platforma może być dostosowana do różnych potrzeb logistycznych. Decyzja InPost o wykonaniu oficjalnej darmowej aplikacji dla polskiego ekosystemu Shopify również jest bardzo ważnym wskaźnikiem wzrostu zainteresowania tą platformą przez kluczowych graczy w obszarze szeroko rozumianego polskiego ekosystemu e-commerce.

Zintegrowane Systemy Zarządzania w Shopify

Shopify oferuje możliwość bezpośredniej integracji z różnymi systemami, co znacząco usprawnia zarządzanie e-commerce. Przykłady takich systemów to TradeGecko dla zarządzania magazynami i zamówieniami oraz Baselinker, który umożliwia efektywne zarządzanie sprzedażą oraz integrację z popularnymi kanałami sprzedaży takimi jak Amazon, eBay czy Allegro.

Integracja z Baselinker otwiera przed sklepami na Shopify drogę do wdrożenia kluczowych rozwiązań dla polskiego rynku e-commerce, w tym:

 • Integracja z kurierami: możliwość współpracy z Pocztą Polską, InPost, Paczkomatami, Furgonetką i innymi.
 • Systemy księgowości internetowej: Integracja z takimi systemami jak wFirma.pl, Fakturownia czy iFirma.
 • Marketplace: łatwe połączenie z platformami takimi jak Allegro, Amazon i eBay.
 • Porównywarki cen: integracja z narzędziami takimi jak Ceneo, ułatwiająca porównywanie cen.

Dla klientów o dużym wolumenie sprzedaży i rozbudowanym asortymencie produktów, stworzyliśmy specjalną aplikację opartą na rozwiązaniu Pimcore (PIM – Product Information Management). Dzięki niej możliwe jest kompleksowe zarządzanie produktami, stanami magazynowymi, cenami, fakturami i zawartością stron internetowych.

To rozwiązanie umożliwia traktowanie sklepu jako jednego z wielu punktów, do których dostarczane są dane, co automatyzuje zarządzanie wszystkimi kanałami sprzedaży. Więcej informacji o integracji Pimcore z Shopify i Magento 2 znajdziesz tutaj.

Jak zacząć sprzedaż z Shopify na rynku polskim?

Shopify to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy chcą zacząć swoją przygodę z e-commerce i sprawdzić, jakie jest zapotrzebowanie na ich produkty. Aby szybko uruchomić swój sklep na Shopify, wystarczy podjąć kilka prostych kroków:

 • Wybór pakietu: dla większości początkujących wystarczająca będzie podstawowa opcja abonamentu, wynosząca około 32 dolarów miesięcznie.
 • Przypisanie domeny: należy przypisać własną domenę do sklepu na Shopify.
 • Wybór szablonu: zalecamy korzystanie z płatnych lub darmowych szablonów z oficjalnego sklepu Shopify, gwarantujących lepszą jakość kodu w porównaniu do zewnętrznych marketów.
 • Dodawanie produktów: należy wgrać produkty lub dodać je ręcznie, ustawiając odpowiednie parametry, takie jak tytuł, opis, zdjęcia, ceny, kategorie i warianty.
 • Ustawienie kolekcji produktów: w Shopify kategorie produktów określane są jako kolekcje.
 • Informacje prawne: upewnij się, że na stronie znajdują się wszystkie niezbędne informacje prawne, takie jak polityka prywatności, regulamin, informacje o cookies, zwrotach, dostawie i płatnościach.
 • Opcje płatności i wysyłki: skonfiguruj metody płatności i opcje wysyłki.
 • Otwarcie sklepu: Po usunięciu domyślnego hasła ustawionego przez Shopify, sklep jest gotowy do uruchomienia.

Jako Startup Ecommerce oraz w Grupie Sintra oferujemy kompleksową pomoc w projektowaniu zarówno prostych rozwiązań, jak wyżej opisane, jak i bardziej zaawansowanych, dostosowanych do indywidualnych potrzeb, włączając dedykowany szablon, aplikacje i technologie. Integrujemy Shopify z systemami PIM, wspieramy w logistyce, a także pomagamy w rozwoju na polskim rynku i ekspansji na rynki zagraniczne.

Przykładem prostego sklepu na rynek polski zbudowanego na platformie Shopify jest Sterckenn. Dla bardziej zaawansowanych potrzeb polecamy sklepy takie jak PYspace oraz ESTRO. Zachęcamy również do zapoznania się z naszym wpisem Sklepy na Shopify w Polsce: inspiracje i realizacje oraz zapoznaniem z naszymi Case Studies na Shopify.

Consulting Shopify w Polsce

Jeśli rozważasz budowę sklepu na platformie Shopify i zastanawiasz się, czy spełni on Twoje oczekiwania biznesowe, nie wahaj się skontaktować z naszymi ekspertami e-commerce. Dzięki naszej pomocy wybierzesz rozwiązanie e-commerce najbardziej optymalne i dostosowane do Twoich potrzeb.

Więcej artykułów

Saturday, 15, Jun 2024

Tpay: oficjalna integracja z Shopify

Wednesday, 19, Jun 2024

Jak zarządzać prośbami o dostęp do Twojego sklepu na Shopify - współpraca z agencją partnerską Shopify

Saturday, 15, Jun 2024

iMoje: oficjalna integracja z Shopify

Saturday, 27, Jan 2024

Shopify w Polsce

Chociaż większość naszych projektów realizowanych na platformie Shopify obejmuje klientów międzynarodowych, zbliżamy się do pełnej dekady specjalistycznego doświadczenia w tej konkretnej technologii SaaS. To nasze zaangażowanie przyczynia się do rozwoju polskiego sektora e-commerce, opartego na rozwiązaniach Shopify. Mając na uwadze naszą głęboką ekspertyzę w tym obszarze, zdecydowaliśmy w ramach grupy Sintra stworzyć nowy brand – Startup Ecommerce, dedykowany specjalizacji w tej platformie. Jako czołowi partnerzy Shopify Plus oraz eksperci, jesteśmy gotowi podzielić się naszymi obserwacjami oraz bogatą wiedzą, którą zgromadziliśmy przez lata praktyki i innowacji.

Rozwój Shopify w Polsce

Mimo że Polska wciąż nie zajmuje centralnego miejsca na mapie celów Shopify, polski ekosystem agencji i ekspertów odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu jego obecności na naszym rynku. W naszej pracy, skupiającej się dotąd głównie na obsłudze klientów zagranicznych, dostrzegamy, jak polskie firmy IT i agencje e-commerce, takie jak nasza, przyczyniają się do ewolucji polskiego ekosystemu Shopify.

technologie ecommerce udział w polsce

 

Zgodnie z danymi BuiltWith tutaj w Polsce działa obecnie ponad 6 000 sklepów w technologii Shopify i każdego miesiąca ich liczba systematycznie wzrasta. Grafika przedstawia udział procentowy na dzień 27.01.2024.

Co ciekawe, chociaż Polska nie jest kluczowym rynkiem dla Shopify, nasz sąsiedni kraj, Czechy, korzysta z bardziej rozbudowanych funkcjonalności tej platformy. Przykładowo, Shopify w Czechach oferuje udogodnienia takie jak Shopify Payments – opcja, która nie jest jeszcze dostępna w Polsce. Ten kontrast staje się jeszcze bardziej widoczny, gdy spojrzymy na kraje Europy Zachodniej i Ameryki Północnej, gdzie Shopify zapewnia pełną gamę swoich możliwości, między innymi takie jak rozwiązania jak Shopify POS.

W naszym doświadczeniu, obserwujemy rosnące zainteresowanie Shopify w Polsce, często ze strony przedsiębiorstw z zamiarem ekspansji na rynki zagraniczne. Shopify wyróżnia się wtedy na tle innych polskich platform SaaS ecommerce, oferując szereg przewag w szybkim skalowaniu biznesu na wybrane rynki zagraniczne oraz cieszy się globalną renomą, jakością, niezawodnością oraz bogatym wachlarzem integracji.

wyszukiwanie shopify w polskiej przeglądarce

Google Trends z dnia 27.01.2022 , aktualizacje możesz sprawdzić tutaj Możemy zauważyć, że już w 2023 roku Shopify cieszył się znacznie większym zainteresowaniem niż pozostałe wymienione platformy SaaS e-commerce.

Ostatnie lata to okres, w którym zaobserwowaliśmy znaczący wzrost dedykowanych i oficjalnych integracji Shopify dostosowanych do polskiego rynku. Dotyczy to zarówno bramek płatności, jak i rozwiązań logistycznych. Te pozytywne zmiany świadczą o rosnącym zaangażowaniu polskich przedsiębiorców w ekosystem Shopify i adaptacji platformy do specyficznych wymogów naszego rynku. Obserwujemy, że te działania przyczyniają się do prognozowanego wzrostu popularności Shopify w Polsce.

Jak wyglądają przewagi Shopify - z perspektywy polskiego rynku

W oparciu o nasze doświadczenia i wymianę opinii z polskimi przedsiębiorcami, chcemy przedstawić kluczowe zalety i wyzwania związane z korzystaniem z platformy Shopify w Polsce, aby pomóc innym w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących wyboru tej technologii.

Funkcjonalności Shopify: Zalety i Wyzwania

Zalety:
 • Bogactwo integracji: Shopify oferuje imponującą ilość integracji, szczególnie na rynkach takich jak Kanada, Stany Zjednoczone i Europa Zachodnia. W Polsce również zauważamy wzrost dostępnych integracji, co przynosi korzyści lokalnym przedsiębiorcom. Obecnie na oficjalnym marketplace jest do wyboru ponad 8 000 aplikacji, sprawdź tutaj.
 • Automatyczne aktualizacje bezpieczeństwa: Shopify zapewnia pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo sklepu, automatycznie aktualizując system i zarządzając jego bezpieczeństwem, tutaj możesz sprawdzić aktualny status Shopify.
 • Wysoka elastyczność i niezawodność: w porównaniu do innych polskich platform SaaS, Shopify wyróżnia się dużą elastycznością i niezawodnością, zwłaszcza w okresach szczytowego ruchu. Odnosi się to również do popularnych rozwiązań Open Source, gdzie konieczne są dodatkowe działania związane z utrzymaniem infrastruktury. Shopify przykłada ogromną wagę do zapewnienia ciągłej dostępności biznesów swoich klientów, niezależnie od tego, kiedy ich klienci chcą dokonywać zakupów. Platforma ta osiągnęła imponujący wynik 99,99% dostępności, co zostało zmierzone na podstawie wszystkich kluczowych usług Shopify, we wszystkich regionach geograficznych, przez ostatnie 90 dni. Dostępność jest kluczowym wskaźnikiem niezawodności systemu operacyjnego i w przypadku Shopify obejmuje sklepy internetowe, procesy płatności, system Shopify POS, Shop Pay, Shopify Payments oraz samą platformę. To zaangażowanie w utrzymanie wysokiej dostępności podkreśla niezawodność Shopify jako platformy e-commerce. Potwierdzenie tych informacji znajdziesz tutaj.
 • Skalowanie zagraniczne: Shopify staje się coraz bardziej popularne wśród sklepów zainteresowanych eksportem, oferując skuteczne i kosztowo optymalne rozwiązania do skalowania biznesu.
 • Oficjalne wsparcie w Polsce: pojawienie się oficjalnego wsparcia i pomocy technicznej w Polsce to znak zainteresowania platformy naszym rynkiem, znajdziesz je tutaj.
 • Bezproblemowe certyfikaty SSL: każdy sklep na Shopify jest automatycznie zabezpieczony certyfikatem SSL bez konieczności jego aktywacji czy przedłużania.
 • Intuicyjny interfejs użytkownika: panel administracyjny Shopify jest prosty w obsłudze, co ułatwia zarządzanie sklepem.
 • Bogata oferta szablonów: Shopify oferuje znacznie szerszy wybór szablonów i darmowych zdjęć stockowych w porównaniu do platform takich jak Shoper czy IdoSell, znajdziesz ja tutaj.
 • Brak dodatkowych kosztów administracyjnych: w przeciwieństwie do oprogramowania open-source, Shopify nie wymaga aktualizacji silnika, modułów czy wtyczek.
 • Niższe koszty wdrożenia: wdrożenie Shopify jest zazwyczaj tańsze niż w przypadku technologii open-source, takich jak Magento, PrestaShop czy WooCommerce.
 • Rosnąca społeczność Shopify w Polsce: obserwujemy wzrastające zainteresowanie Shopify w Polsce, co przekłada się na lepszą jakość i konkurencyjność usług. To rosnące zaangażowanie wpływa na obniżenie kosztów profesjonalnego wsparcia i zwiększa potencjał dla liczby dedykowanych integracji dostosowanych do polskiego rynku. Jako część naszej aktywnie rozwijającej się polskiej społeczności Shopify, pamiętaj, że masz również dostęp do rozległej, globalnej sieci sprzedawców, partnerów i programistów Shopify, liczącej ponad 600 000 członków. To ogromne, międzynarodowe środowisko umożliwia zadawanie pytań, wymianę doświadczeń oraz znajdowanie rozwiązań dla różnorodnych problemów, z jakimi możesz się spotkać. Taka globalna perspektywa i wsparcie to coś, czego często brakuje w lokalnych platformach SaaS, czyniąc Shopify unikalnym i wszechstronnym narzędziem dla przedsiębiorców.
Wyzwania:
 • Standardowe funkcje e-commerce: podstawowa wersja Shopify koncentruje się na standardowych funkcjach e-commerce. Rozszerzone funkcjonalności, m.in takie jak przydatne dla modelu współpracy B2B, są dostępne dopiero w największym pakiecie Shopify Plus
 • Dodatkowe opłaty transakcyjne: użytkownicy nie korzystający z Shopify Payments mogą napotkać dodatkowe opłaty transakcyjne
 • Ilość integracji dedykowanych dla polskiego rynku: mimo rosnącej popularności Shopify, inne polskie platformy SaaS, wciąż oferują większą liczbę integracji specyficznie zaprojektowanych dla polskiego rynku. Jest to szczególnie widoczne w kontekście współpracy z polskimi hurtownikami, gdzie Shopify może jeszcze nie oferować tak szerokiego zakresu współpracy
 • Dodawania niestandardowych pól do treści: może być trudne i kosztowne, co stwarza wyzwania dla większych witryn
 • Trudności w edycji procesu zamówienia: podstawowa wersja Shopify pozwala tylko na kosmetyczne zmiany w plikach odpowiadających za proces zamówienia. Dopiero w pakiecie Shopify Plus mamy możliwości edycji pól checkout
 • Zarządzanie wieloma magazynami: efektywne zarządzanie wieloma magazynami wymaga instalacji odpowiednich rozszerzeń lub aplikacji trzecich
 • Ograniczony dostęp do kodu: jako technologia wynajmowana, Shopify nie udostępnia pełnego dostępu do kodu back-end, ograniczając użytkowników do modyfikacji tylko w obrębie front-end

Warto mieć na uwadze, że zgodnie z danymi serwisu BuiltWith tutaj, na platformie Shopify działa obecnie ponad 4 miliony sklepów. Ta imponująca liczba świadczy o globalnej renomie i skuteczności rozwiązań oferowanych przez Shopify. Chociaż istnieją pewne ograniczenia, na przykład w zakresie edycji procesu realizacji zamówień (checkout), to jednak te ustawienia są wynikiem sprawdzonych praktyk rynkowych. Proces checkout w Shopify jest uważany za jeden z najlepszych w branży e-commerce, szczycąc się wysoką skutecznością konwersji. Taka renoma i efektywność są potwierdzeniem, że Shopify stanowi solidną i godną zaufania platformę dla przedsiębiorców na całym świecie, w tym także w Polsce.

Koszty Shopify w Polsce

Koszt pakietów Shopify jest również istotnym czynnikiem dla polskich właściciel sklepów internetowych, szczególnie jeśli sklep nie generuje wystarczających przychodów, lub jest to początkowy etap działalności.

udział technologii saas ecommerce w polskim rynku

Grafika przedstawia procentowy udział rozwiązań SaaS e-commerce na rynku polskim na podstawie danych BuiltWith tutaj, stand na 27.01.2024

Chociaż pakiety konkurencyjnych rozwiązań jak Sky-Shop, Shoplo, Shoper, Shop Gold itp. mogą okazać się na początku tańsze, tak Shopify długoterminowo pozwala nam na większy zakres personalizacji sklepu i adaptacji do poszczególnych rozwiązań zewnętrznych.

Przy kosztach Shopify warto zwrócić dodatkowo uwagę na koszty transakcyjne. W zależności od pakietu Shopify (Basic +2%, Shopify +1%, Advanced +0.5%, Plus +0.15%), do bramek płatności poza płatnościami Shopify (to ogólne określenie zespołu bramek, nie w pełni dostępnych w Polsce) doliczane są dodatkowe kwoty prowizyjne. Nie liczymy tutaj prowizji samej bramki płatności. W prostej symulacji załóżmy, że używamy pakietu Shopify i mamy umowę z Przelewami 24 (oficjalne koszty transakcyjne Przelewy 24 tutaj), gdzie od każdej transakcji pobierany jest 1,29% + 30gr.

W tej kalkulacji za abonament wychodzi $92,00, a od każdej transakcji pobierana jest kwota 1% przez Shopify plus od Przelewy 24 (1,29% + 30 groszy od każdej transakcji). Dodatkowo moduły w Shopify działają na zasadzie abonamentu (np. moduł listy życzeń może kosztować od $2 do $8 miesięcznie, zaawansowany moduł subskrypcyjny od $50 do $300).

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem na temat kosztów prowadzenie sklepu na Shopify tutaj.

Kluczowym aspektem, który może wpływać na koszty korzystania z Shopify, jest rosnąca społeczność polskich ekspertów i agencji specjalizujących się w tej platformie. To zjawisko otwiera przed przedsiębiorcami możliwość czerpania wiedzy i wsparcia od znacznie szerszego grona specjalistów niż to dostępne w ramach bardziej zamkniętych, mniejszych polskich środowisk e-commerce SaaS. Taka dynamika rynku sprzyja ciągłemu rozwojowi i poprawie warunków współpracy. W efekcie, rosnąca konkurencja wśród dostawców usług Shopify może prowadzić do bardziej konkurencyjnych cen oraz wyższej jakości wsparcia dla użytkowników platformy.

Koszty Shopify vs. Open Source

Jeśli chodzi o koszty Shopify w porównaniu do globalnie dostępnych rozwiązań open source, popularnych również w Polsce, Shopify również zyskuje szereg przewag w stosunku do takich rozwiązań jak na przykład Magento czy PrestaShop. W tym przypadku zachęcamy klientów do analizy rozwiązania względem potrzeb, sprzedaży wielokanałowej i zewnętrznych integracji, aby upewnić się czy Shopify może być alternatywnym rozwiązaniem.

W przypadku Magento natomiast, dużo rzeczy mamy in-the-box, związanych zarówno z większą ilością bramek płatniczych gdzie wystarczy podać token, po segmentację b2b i tworzenie indywidualnych store-frontów per kraj. Jednak z naszego doświadczenia wdrożenia Shopify w porównaniu do Magento są kilkukrotnie tańsze. Mimo braku wielu zaawansowanych funkcjonalności porównywalnych do Magento na przykład w obszarze B2B, wielu klientów migruje do rozwiązań Shopify, Shopify Plus, Shopify Enterprise Commerce.

Dlaczego zatem klienci migrują z Magento do Shopify? To już z naszego doświadczenia wynika z dużych kosztów obsługi Magento, uptime’u zależnego od obsługi serwera (dla wielu klientów choćby chwilowa przerwa serwerowa wiąże się z większymi kosztami), konieczności jednak zapewnienia sobie umowy powdrożeniowej (na Shopify niewiele może się zepsuć samo z siebie, a sam serwer jest systematycznie utrzymywany przez platformę), i relatywnie dużych kosztach samego wdrożenia względem Shopify.

najbardziej popularne branże na shopify

 

Grafika przedstawia najbardziej popularne branże na Shopify zgodnie z danymi BuiltWith tutaj, na 27.01.2024.

Z naszego doświadczenia, w branży B2B, czy takich sektorach automotive, nadal wybiera się rozwiązania open-source, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z bardzo dużymi bazami produktów i skomplikowaniem filtrowaniem modeli, ale tutaj każdy przypadek będzie indywidualny.

Coraz częściej po prostu słyszymy, że z ograniczeniami da się żyć, a zespoły klienta mogą w łatwiejszy sposób zarządzać zarówno e-commerce’em, jak i koncentrować się na działaniach sprzedażowych, a nie pilnowaniem stabilności systemu Magento (czy innego rozwiązania Open Source). Takie podejście jest szczególnie widoczne wśród przedsiębiorców z dużym doświadczeniem w e-commerce, którzy mają już świadomość co faktycznie wpływa, jakie funkcjonalności, na wzrost sprzedaży sklepu internetowego. Zachęcamy również zapoznać się z naszym wpisem w którym analizujemy SaaS vs. Open Source: wybórplatformy ecommerce tutaj.

Jak zbudować sklep Shopify przystosowany do sprzedaży na rynku polskim

Kiedy w Grupie Sintra rozpoczynaliśmy naszą przygodę z konsultingiem i wdrażaniem Shopify w kontekście polskiego rynku, kluczową kwestią dla użytkowników była możliwość przyjmowania płatności w złotówkach. Początkowo, dzięki nieoficjalnym integracjom zewnętrznych firm z czołowymi polskimi bramkami płatności, nie było to problemem na platformie Shopify. Jednak zmiana polityki Shopify doprowadziła do konieczności szukania nowych rozwiązań.

Jednym z dostępnych wyborów stały się płatności za pośrednictwem Mollie z opcją Przelewy24, dobrze znaną użytkownikom e-commerce. Mollie ułatwia również korzystanie z zintegrowanych bramek płatności dla sprzedaży na rynkach międzynarodowych, co jest istotne dla tych, którzy planują ekspansję swojego biznesu na platformie Shopify.

W ostatnim czasie nastąpił znaczący postęp w zakresie oficjalnych polskich płatności zgodnych z regulaminem Shopify. Wśród nich Polskie ePłatności wyróżniają się jako pierwszy oficjalny partner Shopify w Polsce, a także inne popularne polskie bramki płatności, takie jak Przelewy 24, zyskują na znaczeniu.

W początkowych etapach Shopify w Polsce wyzwaniem była dostępność interfejsu wyłącznie w angielskiej wersji językowej. Jednak możliwość ręcznego tłumaczenia interfejsu szablonu pozwoliła na adaptację platformy do potrzeb polskich użytkowników. Shopify zrobił od tego czasu duży krok naprzód w kierunku ułatwienia obsługi dla polskiego rynku, warto zapoznać się z polski centrum pomocy Shopify tutaj.

Kwestia ustawienia opcji wysyłkowych, takich jak odbiór osobisty czy kurier, i dopasowanie ich do różnych zmiennych (na przykład zmienne koszty w zależności od kraju wysyłki) jest prosta i nie wymaga skomplikowanych rozszerzeń. Jednakże, jeśli chodzi o bezpośrednią integrację z kurierami takimi jak DPD czy DHL, niezbędne mogą okazać się specjalistyczne rozszerzenia, które na chwilę obecną nie są dostępne na oficjalnym rynku aplikacji Shopify dla Polski. Mimo to, dzięki elastyczności Shopify, platforma może być dostosowana do różnych potrzeb logistycznych. Decyzja InPost o wykonaniu oficjalnej darmowej aplikacji dla polskiego ekosystemu Shopify również jest bardzo ważnym wskaźnikiem wzrostu zainteresowania tą platformą przez kluczowych graczy w obszarze szeroko rozumianego polskiego ekosystemu e-commerce.

Zintegrowane Systemy Zarządzania w Shopify

Shopify oferuje możliwość bezpośredniej integracji z różnymi systemami, co znacząco usprawnia zarządzanie e-commerce. Przykłady takich systemów to TradeGecko dla zarządzania magazynami i zamówieniami oraz Baselinker, który umożliwia efektywne zarządzanie sprzedażą oraz integrację z popularnymi kanałami sprzedaży takimi jak Amazon, eBay czy Allegro.

Integracja z Baselinker otwiera przed sklepami na Shopify drogę do wdrożenia kluczowych rozwiązań dla polskiego rynku e-commerce, w tym:

 • Integracja z kurierami: możliwość współpracy z Pocztą Polską, InPost, Paczkomatami, Furgonetką i innymi.
 • Systemy księgowości internetowej: Integracja z takimi systemami jak wFirma.pl, Fakturownia czy iFirma.
 • Marketplace: łatwe połączenie z platformami takimi jak Allegro, Amazon i eBay.
 • Porównywarki cen: integracja z narzędziami takimi jak Ceneo, ułatwiająca porównywanie cen.

Dla klientów o dużym wolumenie sprzedaży i rozbudowanym asortymencie produktów, stworzyliśmy specjalną aplikację opartą na rozwiązaniu Pimcore (PIM – Product Information Management). Dzięki niej możliwe jest kompleksowe zarządzanie produktami, stanami magazynowymi, cenami, fakturami i zawartością stron internetowych.

To rozwiązanie umożliwia traktowanie sklepu jako jednego z wielu punktów, do których dostarczane są dane, co automatyzuje zarządzanie wszystkimi kanałami sprzedaży. Więcej informacji o integracji Pimcore z Shopify i Magento 2 znajdziesz tutaj.

Jak zacząć sprzedaż z Shopify na rynku polskim?

Shopify to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy chcą zacząć swoją przygodę z e-commerce i sprawdzić, jakie jest zapotrzebowanie na ich produkty. Aby szybko uruchomić swój sklep na Shopify, wystarczy podjąć kilka prostych kroków:

 • Wybór pakietu: dla większości początkujących wystarczająca będzie podstawowa opcja abonamentu, wynosząca około 32 dolarów miesięcznie.
 • Przypisanie domeny: należy przypisać własną domenę do sklepu na Shopify.
 • Wybór szablonu: zalecamy korzystanie z płatnych lub darmowych szablonów z oficjalnego sklepu Shopify, gwarantujących lepszą jakość kodu w porównaniu do zewnętrznych marketów.
 • Dodawanie produktów: należy wgrać produkty lub dodać je ręcznie, ustawiając odpowiednie parametry, takie jak tytuł, opis, zdjęcia, ceny, kategorie i warianty.
 • Ustawienie kolekcji produktów: w Shopify kategorie produktów określane są jako kolekcje.
 • Informacje prawne: upewnij się, że na stronie znajdują się wszystkie niezbędne informacje prawne, takie jak polityka prywatności, regulamin, informacje o cookies, zwrotach, dostawie i płatnościach.
 • Opcje płatności i wysyłki: skonfiguruj metody płatności i opcje wysyłki.
 • Otwarcie sklepu: Po usunięciu domyślnego hasła ustawionego przez Shopify, sklep jest gotowy do uruchomienia.

Jako Startup Ecommerce oraz w Grupie Sintra oferujemy kompleksową pomoc w projektowaniu zarówno prostych rozwiązań, jak wyżej opisane, jak i bardziej zaawansowanych, dostosowanych do indywidualnych potrzeb, włączając dedykowany szablon, aplikacje i technologie. Integrujemy Shopify z systemami PIM, wspieramy w logistyce, a także pomagamy w rozwoju na polskim rynku i ekspansji na rynki zagraniczne.

Przykładem prostego sklepu na rynek polski zbudowanego na platformie Shopify jest Sterckenn. Dla bardziej zaawansowanych potrzeb polecamy sklepy takie jak PYspace oraz ESTRO. Zachęcamy również do zapoznania się z naszym wpisem Sklepy na Shopify w Polsce: inspiracje i realizacje oraz zapoznaniem z naszymi Case Studies na Shopify.

Consulting Shopify w Polsce

Jeśli rozważasz budowę sklepu na platformie Shopify i zastanawiasz się, czy spełni on Twoje oczekiwania biznesowe, nie wahaj się skontaktować z naszymi ekspertami e-commerce. Dzięki naszej pomocy wybierzesz rozwiązanie e-commerce najbardziej optymalne i dostosowane do Twoich potrzeb.

Więcej artykułów