Above the Fold

"Above the Fold" to termin pochodzący z branży wydawniczej gazet, odnoszący się do treści strony internetowej, które są widoczne w obszarze ekranu bez konieczności przewijania (tzw. viewport) przy pierwszym załadowaniu. Treści te uważa się zazwyczaj za krytyczne, ponieważ są pierwszym elementem, który użytkownik widzi.

Dlaczego jest to ważne?

  • Pierwsze Wrażenie: Pierwsze sekundy po wejściu na stronę są kluczowe dla utrzymania uwagi użytkownika. Treść "Above the Fold" często decyduje o tym, czy użytkownik pozostanie na stronie.
  • Komunikacja Kluczowych Informacji: Pozwala szybko przekazać najważniejsze informacje, wartości lub akcje, które oczekujemy od użytkownika.
  • Optymalizacja Konwersji: Elementy takie jak przyciski do akcji (CTA), ważne nagłówki, czy wyróżnione produkty umieszczone w tej części strony mogą znacznie zwiększyć wskaźniki konwersji

Wpływ na Projektowanie Stron

  • Zróżnicowanie Urządzeń: To, co jest widoczne "Above the Fold" różni się w zależności od urządzenia (komputer stacjonarny, tablet, telefon) oraz jego orientacji (pionowej lub poziomej). Projektanci muszą uwzględniać te różnice, tworząc responsywne strony internetowe.
  • Priorytetyzacja Treści: Konieczność wyboru, które elementy są najważniejsze i powinny być widoczne bez przewijania.
  • Wyważone Projektowanie: Zapewnienie, że strona jest atrakcyjna wizualnie i funkcjonalna, zarówno w obszarze "Above the Fold", jak i poza nim.

Praktyczne Zastosowanie

  • E-commerce: Sklepy internetowe często umieszczają promocje, najpopularniejsze produkty, czy przyciski zachęcające do zakupu w widocznym bez przewijania obszarze.
  • Strony Korporacyjne: Kluczowe informacje o firmie, jej wartościach lub ważnych wydarzeniach są często prezentowane "Above the Fold" w celu szybkiego przekazania ważnych informacji.
  • Blogi i Portale Informacyjne: Najważniejsze artykuły, nagłówki, lub funkcje wyszukiwania są często umieszczane w górnej części strony, aby od razu przyciągnąć uwagę użytkownika.

"Above the Fold" pozostaje istotnym elementem projektowania i strategii treści w sieci, mającym bezpośredni wpływ na zaangażowanie użytkowników i skuteczność strony internetowej.

Zatrudnij eksperta

Chcesz rozwijać swój biznes e-commerce i maksymalizować jego potencjał? Rozważ zatrudnienie eksperta ds. e-commerce, który poprowadzi Cię przez zawiłości sprzedaży online i pomoże Ci osiągnąć cele biznesowe.

Skontaktuj się z nami!
Fraza wyszukiwania

Szukasz wiedzy?
Skorzystaj z wyszukiwarki