Czym się różni UX od UI?

UX (User Experience) i UI (User Interface) to dwa powiązane, ale odrębne aspekty projektowania aplikacji czy stron internetowych. Choć obie te koncepcje są często używane zamiennie, mają różne cele i zakresy.

UX (User Experience) odnosi się do ogólnego doświadczenia użytkownika z korzystania z produktu, usługi lub systemu. Celem projektowania UX jest tworzenie użytecznych, efektywnych, satysfakcjonujących i łatwych w obsłudze rozwiązań. Projektanci UX analizują i badają potrzeby użytkowników, ich zachowania, emocje i preferencje. Na podstawie tych informacji, projektanci UX opracowują strategie, mapy ścieżek, prototypy i przeprowadzają testy, aby zoptymalizować interakcje między użytkownikami a systemem.

UI (User Interface) to natomiast konkretna warstwa interakcji między użytkownikiem a systemem. Projektowanie UI dotyczy wizualnego wyglądu, stylu i układu elementów na ekranie, takich jak przyciski, ikony, listy czy formularze. Projektanci UI zajmują się opracowywaniem intuicyjnych i atrakcyjnych interfejsów, które pozwalają użytkownikom efektywnie wykonywać zadania. Dobrze zaprojektowany interfejs powinien być łatwy w obsłudze, estetyczny i spójny z ogólną koncepcją marki.

Podsumowując, UX koncentruje się na doświadczeniu użytkownika jako całości, biorąc pod uwagę wszystkie aspekty interakcji z produktem, natomiast UI dotyczy konkretnych elementów interfejsu, które pozwalają użytkownikom wchodzić w interakcję z systemem.

Zatrudnij eksperta

Chcesz rozwijać swój biznes e-commerce i maksymalizować jego potencjał? Rozważ zatrudnienie eksperta ds. e-commerce, który poprowadzi Cię przez zawiłości sprzedaży online i pomoże Ci osiągnąć cele biznesowe.

Skontaktuj się z nami!
Fraza wyszukiwania

Szukasz wiedzy?
Skorzystaj z wyszukiwarki